Americká stopa
Světová zdravotnická organizace to teď nemá nejjednodušší. Čelí z mnoha směrů ostré kritice za to, že v řadě případů nesprávně reagovala na rychle se šířící pandemii koronaviru. U nás například vzbudilo pozdvižení to, jak WHO několikrát obrátila ve svém názoru na nošení roušek na veřejnosti. Celosvětově se ale organizace kritizuje hlavně proto, že nedokázala správně odhadnout závažnost problému.
Toho pochopitelně využil americký prezident Donald Trump, který už řadu týdnů hledá obětního beránka, na kterého by mohl hodit tristní situaci ve Spojených státech, které evidují už téměř devadesát tisíc úmrtí na virus. Trump už dříve ohlásil, že hodlá stáhnout finanční podporu, kterou USA dlouhodobě Světové zdravotnické organizaci poskytuje. Samozřejmě, že se všichni experti shodují na tom, že je to hovadina, ale už tradičně je to americkému prezidentovi úplně jedno.
I tohle téma pravděpodobně vyplave na povrch během virtuálního setkání Světového zdravotnického shromáždění. Ale to není jediná kontroverze, kterou letošní ročník potkal.
Čínský kráter
Hlavním “problémem” letošního Shromáždění je Tchaj-wan. Konkrétně to, že by si tam všichni kromě Číny přáli Tchaj-wan. Víte, tahle poměrně malá ostrovní země se s virem porvala jako málokdo. Na třiadvacet milionů obyvatel měli celkem asi pět set nakažených a sedm obětí. Jenomže! Tchaj-wan není oficiální součástí Světové zdravotnické organizace.
Proč? Protože Čína zemi neuznává jako samostatný stát a když nějaký stát neexistuje, tak přece nemůže zasedat na mezinárodních meetinzích, že. Tchaj-wanu je většinou dovoleno se “tiše zúčastnit”, zástupci ostrova tedy mohou sedět na setkáních, ale nemají žádný hlas ani volební právo. Letos by však spousta zemí ocenila, kdyby to bylo jinak.
Třeba Nový Zéland se nechal slyšet, že “chápe politiku jednotné Číny”, ale z praktického hlediska by bylo fajn, kdyby nám všem Tchaj-wan řekl, jak zvládat pandemii. Číňané ale Zélandu vzkázali, ať nedělá problémy. Na tom není nic divného, Medvídek Pú kolem sebe teď kope jako nikdy předtím, Čína je za posledních pár let a především posledních pár měsíců vystavena silnému tlaku.
A ten tlak mimochodem pomáháme vytvářet i my. Sedmadvacet českých senátorů v pátek podškráblo petici, která požaduje, aby se Tchaj-wan oficiálně zúčastnil zasedání. Pochybnou výhodou virtuálního setkání je to, že se o účasti může diskutovat do poslední chvíle, takže se pravděpodobně bude bojovat ještě během zítřka.