fb pixel Prezident USA Donald Trump zakázal transatlantické lety a Forresta doběhl koronavirus – G.cz
Vyhledávání

Prezident USA Donald Trump zakázal transatlantické lety a Forresta doběhl koronavirus

Zdroj: WikiMedia

Prezident Spojených států Donald Trump zakázal lety z Evropy do Ameriky. Zákaz platí od páteční půlnoci. Důvodem prý má být to, že Evropa “nezvládla předběžná opatření” kolem koronaviru a USA nehodlá udělat podobnou chybu. Mezitím NBA odkládaá zbytek sezóny a Tom Hanks se nakazil v Austrálii. Má život ještě smysl?

Jan Studnička
Jan Studnička 12.3.2020, 11:41

Zákazy letů

Donald Trump měl proslov ke svému národu, ve kterém shrnoval další kroky a pokoušel se přesvědčit Američany, že Spojené státy mají situaci s koronavirem pod kontrolou. Nakolik mu budou jeho voliči věřit se uvidí, ale víme, že Trump má nebezpečnou tendenci celý problém dost podceňovat. Ve všech minulých interview neopomněl zmínit, že jakmile se oteplí, virus možná zmizí. A na tiskovce, kde představoval speciální komisi založenou speciálně pro boj s koronavirem, nadělal takové zmatky, že pak radši v polovině konference odešel.

Nejdůležitějším nařízením, které vzešlo z Trumpova proslovu je ale zrušení letů z Evropy do Spojených států. Zákaz platí od páteční půlnoci na třicet dní a Trump tím chce zpomalit šíření viru v Americe. Platí jenom pro Schengenský prostor a pro osoby, které se pohybovaly v Schengenu po dobu dvou týdnů před odletem do Států, kromě občanů US občanů. Takže Velká Británie i Irsko zatím mohou volně létat přes Atlantik.

Během proslovu taky řekl, že pozastavení bude platit pro ohromné (tremendous) množství zboží, ale později tweetnul, že obchod určitě neutrpí. Dalším důležitým bodem bylo uvolnění půjček pro malé podniky a možnost testování na koronavirus pro všechny. Zdravotní systém ve Spojených státech je velice slavně silně nevýhodný pro většinu populace.

Opoziční politici se ozvali s tím, jestli bude Trump adresovat zoufalý nedostatek testovacích balíčků, ale prezident se konkrétně tomuhle tématu vyhnul úplně. Zákaz letů se obecně mezi experty setkal s rozporuplnými reakcemi. Někteří si nařízení chválí, jiní tvrdí, že “virus nezná hranic” a jenom se tím poškozuje ekonomika.

Nikdo není v bezpečí

Zatímco severně od New Yorku se zavírají osoby do karantény a Národní garda rozváží jídlo, i ve Státech se ruší velké akce. Tak třeba poté, co byl basketbalový hráč Utahu pozitivně testován na virus, NBA se rozhodla, že po středečním zápasu prozatím pozastavuje celou sportovní sezónu.

Co nás ale všechny zasáhlo u srdíčka je zpráva z Austrálie, kde se právě teď nachází Tom Hanks. Na Twitter napsal, že se necítili se svou ženou dobře, měli teplotu, boleti a pociťovali únavu, takže se nechali otestovat a výsledky vyšly pozitivně. Ano, táta Ameriky má koronavirus, takže teď je se ženou v karanténě a čekají.

Skutečně nikdo není v bezpečí, takže si myjte ruce a buďte opatrní.

Podobné články

Doporučujeme

Další články