fb pixel Prezident Miloš Zeman jmenuje Petra Fialu premiérem. Potvrdil, že udělá vše pro to, aby nová vláda vznikla co nejrychleji – G.cz
Vyhledávání

Prezident Miloš Zeman jmenuje Petra Fialu premiérem. Potvrdil, že udělá vše pro to, aby nová vláda vznikla co nejrychleji

Zdroj: Ben Skála, Benfoto - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67091500

Prezident Miloš Zeman v pátečním telefonickém rozhovoru pro rádio Frekvence 1 sdělil, že se jmenováním předsedy ODS Petra Fialy premiérem nebude problém. Dodal také, že současný předseda vlády Andrej Babiš nemá zájem stát se premiérem z toho důvodu, že s ním nikdo o vládě nechce jednat. Petr Fiala bude s prezidentem Zemanem jednat v sobotu ve 13:00 prostřednictvím videokonference.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 5.11.2021, 16:19

Petr Fiala premiérem

Prezident Miloš Zeman plánuje jmenovat šéfa ODS a lídra koalice SPOLU Petra Fialu premiérem. Řekl to v rozhovoru pro rádio Frekvence 1, který probíhal vzhledem k současnému zdravotnímu stavu prezidenta republiky telefonicky. Prezident od 1. září poprvé veřejně promluvil až včera v již zmíněném telefonickém rozhovoru.

Miloš Zeman se v současnosti dle svých slov cítí „normálně“ a už měsíc nekouří. Vzhledem k tomu, že navíc momentálně není přetížený, cítí se dokonce lépe než obvykle, jak mimo jiné taktéž uvedl v rozhovoru. Prezident svůj zdravotní stav komentoval následovně: „Můj skutečný stav je založen na tom, že mně nechutná jíst a že špatně trávím. Kroky, které se tady v nemocnici udělaly, vedly k tomu, že už jsem zcela normální, a díky bohu za to.“

Končící premiér Andrej Babiš plánuje prezidentu Zemanovi odevzdat demisi vlády písemně okamžitě po skončení ustavující schůze Poslanecké sněmovny. „Čekáme na ustanovení sněmovny, pokud ustanoví orgány, okamžitě svolám vládu a podáme demisi,“ uvedl Andrej Babiš. Dle premiérových slov je aktuálně prezident Miloš Zeman v „absolutně lepší kondici“, než když s ním hovořil 10. října před hospitalizací.

Andrej Babiš nemá zájem stát se premiérem

Nejdůležitější informací, která z rozhovoru vyplynula, je ovšem ta, jež se týká sestavování vlády a nového premiéra. Prezident sdělil, že pověřovat současného premiéra Andreje Babiše postrádá smysl, neboť s ním v nové Poslanecké sněmovně nikdo nechce jednat.

Miloš Zeman také dodal, že Andrej Babiš ani nejeví zájem o to stát se premiérem, jelikož si je vědom situace, která po volbách nastala. „Myslím si, že tam nebude žádný problém, protože Andrej Babiš, se kterým jsem před chvílí telefonicky mluvil, nemá zájem o to, stát se premiérem. Důvod je celkem prostý, že s ním nikdo nechce jednat,“ řekl prezident.

Kandidát na nového premiéra Petr Fiala prezidentova slova uvítal a plánuje se s Milošem Zemanem spojit prostřednictvím videokonference v sobotu. Petr Fiala bude mimo jiné prezidenta informovat o dohodách a skutečnostech, které zatím vyplývají z povolebních vyjednávání dvou koalic (SPOLU a Piráti a Starostové). Česko je v současnosti dle Fialy v těžké ekonomické a epidemiologické situaci a potřebuje novou vládu, která začne jednat, a disponuje silným mandátem z voleb.

Prezidentu Zemanovi je program ODS sympatický

„Budu prezidenta informovat o tom, že zástupci obou koalic se dokázali velice rychle shodnout na hlavních programových principech a že jsou připraveni co nejdřív sestavit funkční vládu. V této souvislosti vítám sdělení pana prezidenta Zemana, že je připraven mne jmenovat do funkce premiéra a udělat všechny ústavní kroky, které jsou nezbytné pro vytvoření nové vlády,“ uvedl Fiala. Na twitteru také dodal, že je „osobně potěšen, že zdravotní stav pana prezidenta se zlepšil natolik, že mu už umožňuje přímo komunikovat s veřejností prostřednictvím médií“.

Povolební vyjednávání momentálně došlo k prozatímním výsledkům. Koalice SPOLU by měla získat pozici premiéra a deset ministerstev, sedm ministerských křesel pak připadne koalici Pirátů a Starostů. Co se týče volebních výsledků, které k tomuto konsenzu vedly, dodal prezident Miloš Zeman to, že jej překvapil neúspěch Pirátů, který byl extrémnější, než čekal. Miloš Zeman také dle vlastních slov prostudoval programy všech politických stran. Program ODS je mu sympatický, naopak zkritizoval priority Strany zelených.

Podobné články

Doporučujeme

Další články