fb pixel Prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu Petra Fialy: Kancléř Mynář se posměšně přeřekl u titulu Jana Lipavského – G.cz
Vyhledávání

Prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu Petra Fialy: Kancléř Mynář se posměšně přeřekl u titulu Jana Lipavského

Zdroj: Profimedia

Preident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech jmenoval nové členy vlády premiéra Petra Fialy, a to včetně dlouho probíraného ministra zahraničí Jana Lipavského. Právě u pirátského poslance Lipavského kancléř Vratislav Mynář nejprve špatně vyslovil titul. Nový kabinet koalic SPOLU a Pirstan vystřídal vládu ANO a ČSSD.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 17.12.2021, 13:12

Nová vláda

Nový vládní kabinet premiéra Petra Fialy byl na zámku v Lánech jmenován prezidentem Zemanem, a to včetně Jana Lipavského, kterého zprvu prezident jmenovat nechtěl a tvrdil, že přes toto rozhodnutí „nejede vlak“. Fialovi se však na pondělní schůzce podařilo Miloše Zemana přesvědčit, a tak byla dnes vláda jmenována v plném složení.

Výjimkou je pouze Zdeněk Nekula z KDU-ČSL, který je kvůli nákaze koronavirem v izolaci a jmenován prozatím nebyl. Dočasně je tedy řízením Ministerstva zemědělství pověřen předseda lidovců Marian Jurečka.

„Nejjednodušší by bylo popřát vám jenom úspěch. Ale to není moc konkrétní. Chtěl bych vám proto popřát, aby za vámi něco užitečného zůstalo. Zní to sice samozřejmě, samozřejmé to ale není,“ řekl po jmenování novým členům vlády Miloš Zeman.

Uvedl také, že se politici rádi chlubí a on sám není výjimkou. Nejprve připomněl úspěch své vlády z doby, kdy byl premiérem a dodal: „Před vámi je příležitost vyrovnat se s covidem, vyrovnat se s energetickou krizí a samozřejmě vyrovnat se i s rozpočtem a hospodařením státu. Při této příležitosti se, jak říkal Petr Nečas, buď uděláte, nebo odděláte. Přeji vám to první.“

Mynářovo faux pas

Novou vládu po ceremonii čeká první vládní jednání a následně také uvedení do jednotlivých úřadů. Zatímco nový kabinet se bude teprve seznamovat s Úřadem vlády, dnes v ranních hodinách se s ním premiér v demisi Andrej Babiš rozloučil – shodou náhod v den 61. narozenin Miroslava Kalouska.

Prvním tématem nové vlády bude případné prodloužení nouzového stavu, které bude nový kabinet projednávat na první schůzi. Potvrdil to i nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09. Petr Fiala souhlasí s prezidentem, že se nejedná o lehkou situaci. „Naše země čelí obrovským problémům. Víme, že to nebude jednoduché, jsem ale přesvědčen, že to společně zvládneme,“ řekl Fiala. „Čeká nás spousta práce, chceme ji dělat trochu jinak než naši předchůdci.“

Ani slavnostní ceremonie při příležitosti jmenování nové vlády se ovšem neobešla bez faux pas a závěrečného kopance Hradu do Jana Lipavského. Prezident se totiž již delší dobu netajil tím, že jedním z problémů u jmenování Jana Lipavského je jeho nižší vysokoškolské vzdělání. Během jmenování ministrů se hradní kancléř Vratislav Mynář u Jana Lipavského „přeřekl“ a uvedl: „Magistr. Pardon, bakalář Jan Lipavský,“ načež si pirátský politik převzal z rukou prezidenta dekret. Těžko nepochybovat o tom, že se jednalo jen o pouhý omyl.

Situace spíše poukazuje na neodolatelné nutkání prezidenta a Kanceláře prezidenta republiky si ještě naposledy do nového ministra kopnout a veřejně jej shodit. Situaci lze považovat za velice nevhodnou a nemístnou, blížící se absolutnímu morálnímu dnu.

Těžký začátek nového kabinetu

Nový kabinet hodlá o důvěru požádat poslance v polovině ledna, ve Sněmovně má většinu 108 hlasů. Do té doby plánuje nová vláda dodělat své programové prohlášení. V programové části koaliční smlouvy slibuje nová koalice mimo jiné například prosazení důchodové reformy, růst výdajů na obranu i kulturu nebo udržení učitelských platů nejméně na 130 procentech průměrné mzdy. Chtějí také obnovit zahraniční politiku zaměřenou na podporu demokracie, lidských práv a občanské společnosti.

Vláda se také bude muset vypořádat s probíhající krizí v souvislosti s covidem-19. Nový kabinet se tedy bude muset zaobírat případným prodloužením nouzového stavu. Přepracovat se vláda chystá také státní rozpočet na příští rok, neboť končící vládní kabinet Andreje Babiše navrhl rozpočet se schodkem 377 miliard korun. Nastupující vláda chce deficit snížit pod 300 miliard.

Podobné články

Doporučujeme

Další články