fb pixel Olga Richterová končí ve vedení Pirátů. Celostátní lednové pirátské fórum bude probíhat online, Bartoš se přesune do Ústeckého kraje – G.cz
Vyhledávání

Olga Richterová končí ve vedení Pirátů. Celostátní lednové pirátské fórum bude probíhat online, Bartoš se přesune do Ústeckého kraje

Zdroj: https://www.flickr.com/people/pirati/ - https://www.flickr.com/photos/pirati/48240240357/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80421192

V lednu čeká Českou pirátskou stranu celostátní fórum, které se kvůli pandemii covidu-19 bude konat online. Členy strany o tom informoval šéf Ivan Bartoš na včerejším stranickém fóru, jež přineslo i několik dalších zásadních informací. Bartoš se hodlá ze současného Středočeského kraje přesunout na Ústecko a místopředsedkyně Olga Richterová post ve vedení strany obhajovat nebude.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 16.12.2021, 15:18

Online sjezdy politických stran

Včera, 15. prosince 2021, proběhlo stranické fórum České pirátské strany, které přineslo několik nových poznatků a informací. První poměrně důležitá informace se týká organizace lednového celostátního fóra České pirátské strany. To bude totiž vzhledem k vývoji pandemie covidu-19 probíhat online ve dnech 8. až 9. ledna 2022, ačkoli původně mělo proběhnout v Pardubicích. Členy strany o tom na včerejším stranickém fóru informoval předseda strany Ivan Bartoš.

Také sjezdy ostatních politických stran a hnutí proběhly v nedávné době online, a to vzhledem k situaci spojené s covidem-19. Online proběhlo například zasedání celostátní konference hnutí SPD, kde obhájil funkci předsedy Tomio Okamura. Nový šéf ČSSD Michal Šmarda byl v pátek taktéž zvolen delegáty mimořádného sjezdu sociální demokracie přes web. TOP 09 zvolila na konci listopadu poměrně netradiční kombinovanou formu sněmu – na místě bylo přibližně 30 delegátů, ostatní sledovali přenos a hlasovali online.

Bartoš uvedl, že po zvážení celkové situace a odborné i politické debatě mění formu jednání právě na zmiňovanou online variantu. „Věřte, že vývoj situace mě mrzí. Vnímám nutnost se v letních měsících jako strana setkat fyzicky a probrat spoustu věcí,“ uvedl. Mimořádné celostátní fórum by tedy chtěl uspořádat v létě, aby trvalo celý víkend, a strana se tak vyhnula online formě, kterou zvolila tentokrát.

Bartoš se přesune do Ústeckého kraje

S Ivanem Bartošem je spojena i další nová informace, která vyplývá z proběhnuvšího fóra. Současný šéf strany požádal, aby mohl být členem v Ústeckém kraji místo dosavadního Středočeského. Mluvčí Pirátů Vratislav Filípek potvrdil, že se již čtyři z pěti členů předsednictva rozhodli členství Ivana Bartoše podpořit. „V podstatě je rozhodnuto,“ uvedl Filípek, jelikož pro přijetí se musí vyslovit nadpoloviční většina.

Ivan Bartoš se v novém vládním kabinetu Petra Fialy stane ministrem pro místní rozvoj a vicepremiérem pro digitalizaci. V Ústeckém kraji kandidoval ve sněmovních volbách, kde koalice Pirstan skončila na třetí příčce. Bartoš do Ústeckého kraje přesune i svou kancelář z Poděbrad.

Celostátní fórum Pirátů proběhlo před dvěma lety v Ostravě, kde Ivan Bartoš obhájil funkci předsedy se ziskem 606 z 653 hlasů. Celostranická konference je klíčová hlavně v tom směru, že ve dvouletých cyklech volí nové vedení strany. V předsednictvu tehdy doplnili Bartoše Vojtěch Pikal, Radek Holomčík, Martin Kučera a Olga Richterová, se kterou souvisí další překvapivá zpráva.

Richterová končí ve vedení

Místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová na nadcházejícím celostátním fóru nehodlá obhajovat funkci první místopředsedkyně Pirátů. Úmysl nekandidovat do nového předsednictva oznámili v minulosti další dva jeho nynější členové Radek Holomčík a Vojtěch Pikal. Poslední z místopředsedů Martin Kučera na post koncem listopadu rezignoval.

Ačkoli byla Richterová do vedení strany některými dalšími členy nominována, možnost nevyužije a kandidovat nebude. „Kandidaturu v tomto období nezvažuji. Velmi si ale vážím toho, že jsem byla do volby našeho předsednictva navržena a řada lidí mi vyjádřila podporu,“ sdělila Richterová. Poznamenala také, že nemá pochyby o novém složení vedení, které jistě bude kvalitní a zajistí další rozvoj liberální a středové strany.

Podobné články

Doporučujeme

Další články