Předčasný dárek ke Dni učitelů: Sněmovna zrušila zvýšení platů pedagogů, které den předtím schválila – G.cz
Vyhledávání

Předčasný dárek ke Dni učitelů: Sněmovna zrušila zvýšení platů pedagogů, které den předtím schválila

Zdroj: paramouth pictures

Čeští učitelé to nemají s naší vládou úplně jednouché. Místo slibovaného zvyšování výplat se nakonec setkali se zklamáním. Naše vláda, která slíbila nárůst mezd pedagogů, nakonec vybojovala zrušení svého vlastního rozhodnutí. Včera sice schválili, že od roku 2020 budou jejich mzdy na úrovni 130 % průměrných platů, ovšem po dnešku už není nic jisté.

Martin Miko
Martin Miko 27.3.2019, 16:02

Učitelé si musí počkat. Dočkají se?

Vzpomínáte si na předvolební leták z roku 2017 a video z roku 2018, ve kterém Andrej Babiš s otevřenou náručí sliboval svým voličům, že učitelé budou mít do čtyř let plat 45 tisíc měsíčně? Po dnešním zrušení den starého usnesení o zvýšení platů učitelů na 130 % průměrné české mzdy už přestáváme věřit, že má naše vláda všech pět pohromadě. Schválit si zákon a další den ho zrušit? To tu snad ještě nebylo.

Jednání vlády, která si svůj návrh zákona o zvyšování platů učitelů schválila a další den zrušila, vydatně kritizuje opozice. "Dvě hodiny dnes ráno s pomoci KSČM hnutí ANO bojovalo proti zvýšení platů učitelů. Proti svému vlastnímu slibu. Včera sněmovna schválila usnesení, aby od 1.1.2020 vzrostl plat učitelů na 130% průměrného. Dnes to rozhodnutí zpochybňují a chtějí zrušit," popisuje situaci z dnešního jednání Jan Farský (STAN) a dodává, že se jim to nakonec povedlo díky pomoci ČSSD. Poslanec Jaroslav Foldyna se prý v úterý při hlasování zdržel, aby druhý den řekl, že se spletl a chtěl hlasovat proti. Takže po dvou hodinách dohadování smetla vláda ze stolu svůj vlastní slib, navzdory mnoha emotivním projevům a hádkám.

Opozici se samozřejmě nelíbí údajné porušování sněmovního řádu. Podle některých názorů měl totiž Foldyna podat námitku ihned po hlasování a nikoliv až další den. Takovéto jednání je prý přinejmenším pochybné.

Po podivném středečním rozhodnutí vystoupil ministr školství Robert Plaga, který přesvědčoval opozici o tom, že vláda na učitele nekašle a podle jeho slov se vše stihne, takže by učitelé o slíbené peníze neměli přijít. No uvidíme.

A zde se řeší možné plány Tomia Okamury, kterému se bortí jeho hnutí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články