fb pixel
Vyhledávání

Právo, černý pásek a brexit! Kdo je Dominic Raab, muž s českými kořeny, který právě řídí Velkou Británii?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Koronavirus složil britského premiéra Borise Johnsona a jeho povinnosti přebírá ministr zahraničních věcí a “vicepremiér” Dominic Raab. Je možné, že konzervativní právník povede zemi několik dnů až týdnů, a to v jednom z nejtěžších momentů její novodobé historie. Takže je dobré se zeptat: Kdo je Dominic Raab?

Jan Studnička
Jan Studnička 8.4.2020, 08:00

Práva a karate

Českého čtenáře by mohlo zajímat, že kořeny pravicového politika sahají až do Československa. Jeho otec, český Žid Peter Raab, totiž ve svých šesti letech s celou rodinou emigroval právě do Velké Británie, kde vyrostl a stal se z něho 6food manager v Marks & Spencer. Jeho syn je ale jiná succes story.

Dominic Raab studoval práva v Oxfordu i na Cambridge, kde se mimochodem věnoval karate. Tahle kombinace zápasníka a právníka se potom promítla do celého jeho kariéry. Dělal pro několik soukromých společností, pracoval pro ministerstvo zahraničí, kde měl řadu úkolů a v jeden moment dokonce vedl tým na Britském velvyslanectví v Haagu. Tým, který se specializoval na válečné zločince. 6

V roce 2010 byl zvolen za konzervativce do Dolní sněmovny a od té doby… inu, je to tory tělem i duší. Pravicová ekonomika, konzervativní ideály. Ale ukázal se jako praktický člověk, který nebude prosazovat nějakou šílenost jenom proto, že to po něm chce jeho strana. Respektivě, šílenost z jeho pohledu. Protože Dominic Raab si totiž politické ostruhy vyloužil hlavně během brexitu, který silně podporoval.

Tuřín v Bruselu

Před referendem o vystoupení z EU byl Raab silně pro brexit a jeden čas byl dokonce ministrem pro o2dchod Británie z Evropské unie. Mezinárodně politické tamtamy říkají, že tenkrát se mu v Bruselu přezdívalo Tuřín, což byla slovní hříčka na holandský výraz pro tuřín “raap”. Měla vyjadřovat především nespokojenost zástupců Unie s jeho vyjednávací strategií. Raab nakonec na svou funkci rezignoval, protože se mu nezdála verze dohody, kterou měl jeho kabinet nakonec předložit.

I tak se ale stal významným jménem Konzervativní strany, takže v roce 2019 kandidoval na jejího předsedu. Skončil na šestém místě a podpořil ze své pozice Borise Johnsona, což mu pravděpodobně nakonec vyneslo místo ministra zahraničí v Johnsonově vládě. Čímž se dostáváme do současnosti.

Britové totiž nemají oficiální pozici vicepremiéra, ale všichni se tak nějak shodují na tom, že Raab fungoval v Johnsonově kabinetu jako jeho “deputy”, čili zástupce. Když se tedy v pondělí premiérův zdravotní stav zhoršil, logicky delegoval své povinnosti právě na něj.

Celý první den dával Dominic Raab jasně najevo, že vše, co dělá jsou hlavně rozhodnutí premiéra Johnsona, ale nejpozději dnes nebo zítra tyto kroky vládě dojdou. A bude na šestačtyřicetiletém konzervativci, aby vedl Velkou Británii krizí nevídaného rozsahu. Zahraniční korespondenti se shodují na tom, že v rámci možností působí na tiskovkách sebejistě a minimálně strana v něj vkládá velkou důvěru.

Možná, že po nebezpečné (a pojďme si upřímně říct prohrané) hře Borise Johnsona s konceptem stádní imunity, je pragmatický Tuřín právě to, co Británie potřebuje. Možná, že bude naopak konzervativní karatista představovat v boji s koronavirem větší problém než sám svérázný premiér. S určitostí to ukáží až následující dny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články