Postavíme, přidáme, všechno bude! 5 nejčastěji porušovaných slibů našich politiků – G.cz
Vyhledávání

Postavíme, přidáme, všechno bude! 5 nejčastěji porušovaných slibů našich politiků

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Vyhrát volby je tak snadné. Stačí získat přízeň dostatečného počtu voličů a k tomu je v podstatě zapotřebí jen vypustit z úst ve správnou chvíli ten správný slib. Je dobré, aby bylo splnění daného slibu podmíněno něčím, na co se půjde později vymluvit, pokud slib náhodou nezapadne v propadlišti dějin. Protože sliby se slibují, politici se radují.

Václav Roman
Václav Roman 13.6.2018, 12:12

1. Postavíme...

Všimli jste si? Politici vůbec rádi staví. Zvláště před volbami, což je vlastně pořád. To létají miliony a pokud dojde na dálnice, tak dokonce miliardy. Na papíře to vypadá hezky, takovou dálniční síť by nám leckdo záviděl. Jenomže se musí všechno verifikovat, a pak je to všechno jinak. Takový slib často zajde na úbytě kvůli složitosti schvalovacího procesu.

2. Zjednodušíme...

… anebo raději ne, to by se pak mohlo snadno stavět. A to by bylo drahý. Je až neuvěřitelné, jak je náš daňový systém složitý, když už je takovou dobu zjednodušován. Například důležitým slibem minulé vládní koalice bylo zavedení jednotného inkasního místa, mělo dojít ke zjednodušení daňového systému a správy daní a pojistného. Jenomže se to nějak nestihlo.

3. Přidáme...

To voliči rádi slyší. Ono se jinak demonstruje, a to nevypadá dobře. Přidáme učitelům, ti jsou hodně slyšet. V roce 2021, to už bude po dalších volbách, dostanete 150 % svého současného platu. A vy ostatní? Vy budete koukat. Nutné je slíbit všem aspoň něco, někteří nepohrdnou ani koblihou.

4. Zrušíme…

Na růst platů je třeba někde vzít. Jenomže kde na to vzít a nekrást? Vždycky je možné něco zrušit a ušetřit. Politici, tedy kromě těch, co v něm sedí, nejčastěji hrozí rušením Senátu. Zrušit lze také zákony již schválené, prosazené politickým protivníkem. Už dlouho se například ruší superhrubá mzda, na tom se většinou shodují všechny politické strany. Jen na reálném zrušení už se nedohodnou.

5. Ztransparentníme…

Slovíčko „transparentní“ vypuštěné z úst politika zní dost často spíše jako začátek vtipu. V minulém volebním období se koaliční vláda zasadila o transparentní financování sportu. Zhruba před rokem se rozjel skandál olem dotační kauzy, v jehož důsledku na svůj post rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová, když něj přijala odpovědnost. Tehdy byl zatčen předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta a náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, která se měla s Peltou domlouvat na ovlivňování dotačních programů. Tolik asi k fair play.

A tady si přečtěte, že se Andrej Babiš stal držitelem světového rekordu v množství slíbených peněz.

Podobné články

Doporučujeme

Další články