Vláda, které do konce funkčního období zbývají pouhé dva týdny, si nejspíše bude moci pogratulovat k tomu, že se stala v Česku jedním ze tří vládních kabinetů, kterým se podařilo přežít celé 4 roky trvající volební období. I přesto se ale během uplynulých let rozhořely mezi koaličními partnery, tedy převážně mezi hnutím ANO a ČSSD, ostré spory a několikrát dokonce hrozilo, že vládní krize je tak hluboká, že dojde k pádu vlády. Poslední spor si vládní strany ponechaly do předvolebního období.
Poslanecká sněmovna skončila své poslední zasedání v daném volebním období a chtělo by se tak věřit tomu, že od politiků, nepočítáme-li do toho poněkud specifické aktivity v rámci předvolební kampaně, budeme mít minimálně do konce října, kdy již bude jasné složení nové Poslanecké sněmovny, klid. Opak je ale pravdou. Vládou cloumá spor týkající se těžby lithia v Česku a je dost možné, že se do voleb dočkáme ještě mimořádného zasedání Poslanecké sněmovny, které chce svolat KSČM spolu se zástupci ČSSD a zástupci SPD. Ponechme stranou to, že prostory sněmovny jsou v rekonstrukci a poslanci by tak nejspíše neměli kde fyzicky zasedat.
Lithium je cenným kovem využívaným v moderních technologiích, jehož zásoby v Česku se hodnotově odhadují na až 3 biliony korun. Když ministr Jiří Havlíček z ČSSD podepsal memorandum o spolupráci s australskou těžební společností European Metal Holdings, předseda hnutí ANO to označil za krádež za bílého dne a upozornil, že Havlíček tímto vystavil Česko riziku mnohamiliardové prohrané arbitráže. Volební lídr ČSSD a ministr zahraničí v jedné osobě Lubomír Zaorálek ale Babišovi úder tvrdě vrátil a označil jeho samotného za viníka v celé kauze lithium.
"Postup MPO pod vedením ministra Havlíčka není žádným lupem za bílého dne. Je to naopak maximální snaha o to, aby těžba a zpracování lithia byly pod maximální kontrolou státu. Chtěl bych vyzvat pana Babiše, aby si před každým svým prohlášením nejdřív zjistil, o čem mluví," vyzval koaličního partnera a zároveň největšího volebního rivala Zaorálek a dodal, že Babiš si vůbec neověřil základní fakta a je na něm vidět, že před volbami se neštítí již ničeho.
Zaorálek dále vysvětlil, že australským těžařům v prvé řadě otevřela spolupráci ODS již v roce 2010 a k prodloužení této spolupráce, kterou nyní deklaroval i ministr Havlíček, došlo v tichosti v lednu tohoto roku, kdy vše schválil ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO. "Pan Babiš by si proto měl hlavně ujasnit, co dělají jeho vlastní ministři. Měl by vědět, že odpovědnost za prodloužení a potvrzení dělat v ČR průzkum těžby lithia učinil jeho ministr," rozčiluje se Zaorálek.
Babiše dále Zaorálek obvinil z toho, že namísto aby si promluvil s ministrem svého hnutí nebo do celé věci zasáhl z pozice tehdejšího ministra financí, tak raději vyčkával do doby těsně před volbami, aby z celé záležitosti udělal vykonstruovanou kampaň proti ČSSD. Dodal i to, že ministerstvo průmyslu a obchodu v sociálně demokratických rukou dlouhodobě usiluje o přesný opak toho, co tvrdí Babiš, tedy o to, aby měl český stát nad těžbou nerostného bohatství co největší kontrolu.
A TADY si přečtěte, že Putin před lety pobýval v České republice kousek od Prahy.