fb pixel Polským prezidentem zůstává Andrzej Duda. Konzervativní prezident zvítězil s těsným výsledkem – G.cz
Vyhledávání

Polským prezidentem zůstává Andrzej Duda. Konzervativní prezident zvítězil s těsným výsledkem

Zdroj: YouTube.com - BBC

Andrzej Duda těsně obhájil svůj prezidentský post a upevnil tím mocenskou pozici polské vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost, která v posledních letech metastázuje do všech důležitých institucí země.

Jan Studnička
Jan Studnička 13.7.2020, 10:14

Bacha, zprava!

Země se topí v PiSu, tak by se daly shrnout výsledky prezidentských voleb, které se o víkendu konaly v sousedním Polsku. PiS je totiž zkratka polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (Prawo i Sprawiedliwość), jejímž členem býval i staronový prezident Andrzej Duda, a která kontroluje drtivou většinu důležitých institucí v zemi. Legislativu, veřejnoprávní média, státní podniky a dokonce justici.

Soudy ovládla strana rapidními reformami před několika měsíci a od té je Polsko v hledáčku Evropské komise, která zemi neustále vyzývá, ať se sebou něco dělá nebo budou konsekvence. A Poláci na to reagovali tak jako většina konzervativních zemí: “Fajn, my vás nepotřebujeme!”

Strana už se nechala slyšet, že teď čekají zemi tři roky bez voleb a to je spousta času na to, aby se zavedly již naplánovaní reformy. Jedním z nejvíce znepokojivých aspektů PiS je to, že v jejím stínu se země posouvá do nebezpečně alt-right vod. Andrzej Duda sám hází termíny jako tradiční rodina a tradiční hodnoty.

A jestli Polsko se svým zákazem dobrovolných interupcí a potenciálem k LGBT freezonám něco nepotřebuje, je to víc tradičních hodnot.

Volba

Andrzej Duda zvítězil nad svým vyzyvatelem starostou Varšavy Rafalem Trzaskowskim s 51,21 % hlasů, což představuje v polských poměrech asi půl milionu hlasů. Trzaskowski představoval naději liberální demokracie v Polsku i v rámci Visegrádské čtyřky mimo jiné i tím, že se stavěl za práva sexuálních menšin.

Boj je pravděpodobně u konce, ale kdyby Trzaskowski chtěl hodně bojovat, možná by mohl. Část komisí si stěžovala na “zmatek až úmyslné manipulace” se zahraničními hlasy. Což by ze strany PiS dávalo smysl, protože zahraniční volební hlasy bývají tradičně liberálnějšího ražení. Při takhle těsném výsledku by podle expertů měl poražený kandidát nárok na žalobu. Ale jak víme, PiS kontroluje justici, takže…

Třeba zase za pět let. Ale spíš ne.

Podobné články

Doporučujeme

Další články