fb pixel "Podpora pro důchodce nic nestojí, když nejsou žádní důchodci," vzkazuje Andrej Babiš svým kritikům – G.cz
Vyhledávání

"Podpora pro důchodce nic nestojí, když nejsou žádní důchodci," vzkazuje Andrej Babiš svým kritikům

Zdroj: G.cz

Dnes v dopoledních hodinách proběhla tisková konference vlády, kde měla být adresována stále hrozivěji se zvedající druhá vlna koronaviru a obavy o osud státní kasy. Andrej Babiš nicméně působil optimisticky, podobně jako jeho kartářka.

Jan Studnička
Jan Studnička 10.9.2020, 11:00

Boj s druhou vlnou

“Jak možete pozerať, mám tady dva grafy a oba jdou nahoru, takže všechno bude dobré už,” řekl Andrej Babiš na začátku tiskovky, na kterém měl představit plán vlády na další půlrok. “Možná trochu odstupte, páč pořád můžu být infekční,” dodal pak na odlehčení. “Zatímco všichni karanténovaní hnijou v panelácích, já můžu trávit karanténu na statku s obří zahradou a vším, co vy nemáte, ale stejně to neudělám, čo byste si beze mě počali.”

Jako první musela vláda samozřejmě adresovat problematiku sebetrasování, což je podle premiéra naprosto revoluční myšlenka. “Všichni od nás už opisujů,” upozornil. Zatímco západní státy tlačí na to, aby se testovalo a trasovalo co možná nejvíc, Česko přistoupí k novátorskému a inovativnímu přístupu, kdy se bude každý sledovat sám a vést si deníček o tom, koho ten den potkal. “Deníčky přijdou všem poštou, makáme na tom,” ujistil nás předseda vlády. “Zapíšete si, zjistíte, jestli jste nemocní, diagnostikujete si koronavirus a pak si sami dáte karanténu. Léčit se taky budete sami, musítě trochu věřit v alternatívnu medicínu. Čaj z řepky třeba pomáhá,” ujistil novináře Babiš.

“S druhou vlnou budeme bojovat podobně jako se suchem. Asi vietě, že sme založili začátkem roku speciální komisi na boj se suchem a od června jenom leje, takže zakládáme komisi na boj s druhou vlnou a taky se nám to podaří. Co udělaly proti druhé vlně minulé vlády?” Reportér Deníku N se pak pokoušel premiéra upozornit, že za minulých vlád koronavirus ještě nebyl problém, ale předseda vlády mu správně odsekl, že se nehodlá bavit s nikým, kdo je evidentně kozoroh.

Rozpočet

“Počujtě,” mrkl na novináře premiér spiklenecky. “Roušky dorazí důchodcům kedy? V lednu? Ve februáre? Kdo ví? Do Vánoc jich moc nevydrží, takže ona to taková rána pro rozpočet zase nebude. Z dlouhodobého hlediska ušetříme jak na důchodové reformě, tak na důchodech samotných. Napadlo by tohle Kalouska? Nenapadlo!”

Zbytek vlády byl povětšinou přítomen jenom nepřímo. Karlu Havlíčkovi padala hlava na prsa, Jan Hamáček klečel v rohu na hrachu a Adam Vojtěch s Alenou Schillerovou byli přítomní pouze digitálně. Ministr zdravotnictví je totiž stále v karanténě a ministryně financování vyrazila na důležité focení za labutěmi. Jana Maláčová je v Británii, kde kupuje flotilu bitevních lodí. “Když už máme schodek pět set miliard, tak si to můžeme dovolit,” vzkázala novinářům.

Vánoce jako takové pak budou samozřejmě obtížné, to vláda uznává. Vzhledem k tomu, že se stejně nebudem moci sdružovat, nemá smysl dělat na Staroměstském náměstí trhy, natož nějak barevně zdobit strom. “To bude další škrt v rozpočtu, který nám přinese do státní kasičky penízky,” tetelila se Alena Schillerová. “Ozdobíme jenom starý dub na Vyšehradě a místo kupování nových ozdob na něj pověsíme několik desítek samoživitelek, což nám taky zachrání pár miliard.”

Takže jak vidíte, všechno bude dobré.

Podobné články

Doporučujeme

Další články