fb pixel KOMENTÁŘ: Je ministryně Schillerová zase ve stresu, nebo se na ministerstvu šíří nákaza papalášstvím – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Je ministryně Schillerová zase ve stresu, nebo se na ministerstvu šíří nákaza papalášstvím

Zdroj: G.cz

Pamatujete si kultovní film Dědictví aneb Kurvahošigutntag od režisérky Věry Chytilové? A legendární hlášku z něj: „Nová doba, host vyhazuje vrchního!“ Ano, tak přesně to mne napadlo, když jsem slyšela slova ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) o samoživitelích, kteří údajně žijí sami, aby vytáhli peníze ze státu. Jojo, nová doba vládne a tato ministryně evidentně zapomněla, že dost možná i díky samoživitelům sedí v ministerském křesle, že dost možná někteří z nich jsou oni pomyslní vrchní a ona je na ministerstvu host. Asi zapomněla, protože by je jinak neurážela.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 7.9.2020, 14:45

Talentovaná to žena

To, že je ministryně Schillerová neochvějně přesvědčená, že je ženou mnoha talentů a schopností, tak o tom žádná. Již o ní víme, že je například velmi nadaná vizážistka, která si umí na hlavě vykouzlit zázraky, za které by se nemusel stydět ani takový kadeřnický mistr jako Franc Provost nebo z těch našich například Libor Šula a jemu podobní. A prý k tomu stačí jen natáčky, které si stihla paní ministryně koupit ještě před koronavirovou karanténou. Natáčky v kombinaci s jejími šikovnými ručkami (prý byla takto nadaná již na studiích), dokázaly nemožné, i ti odborníci se divili a dokonce jí nabízeli zaměstnání. Možná dobře, že nepřijala, já ke kadeřníkovi chodím ráda mimo jiné i proto, že je mi v jeho společnosti dobře…

Dále se nám paní ministryně prezentovala jako zdatná angličtinářka. A pozor – zde se jí zastaňme (ano, je to trochu oxymóron). To, že neovládá angličtinu na úrovni, která je od takto vysoce postaveného státního úředníka požadována, bychom jí snad i odpustili. Je prostě z generace, která v angličtině drilovaná nebyla a ona je opravdu již paní, které bude za pár let šedesát – paní Schillerová nám jistě odpustí, že jsme její věk poodhalili, ale je to k jejímu dobru. Co se ale odpustit nedá, je nemluvení pravdy. Oni paní ministryni doma neučili, že lhát se nemá? Tu básničku o tom, že kdo lže ten krade a do pekla se hrabe, zná i můj malý syn. A ona je přece ministryní financí! Kdyby přiznala, že její jazyková vybavenost prostě trochu kulhá, ale že se v rámci svých sil snaží, bylo by to hratelné, každý soudný člověk by to vzal a pochopil – navíc, nedělejme si iluze, že Česko mluví celé oxfordskou angličtinou. Ale vymlouvat se na stres, únavu, označit vše za štvanici, a tak zdůvodnit svou neadekvátní reakci? Vždyť to bylo směšné (pokud by to nebylo tedy placené ze státního rozpočtu). Nebo bude stresem, únavou a štvanicí tato dáma vysvětlovat zatím i svůj poslední majstrštyk? Ne, paní ministryně, to není žádná únava, vy jste na to šla v tomto případě vyloženě „na hulváta.“

To si děláte... legraci

Kolega mi poslal před pár dny zvečera odkaz na rozhovor této paní, který poskytla CNN Prima News, a kde řádně kopla do kotníku, a to volím ještě opravdu velmi mírné přirovnání, značnou část samoživitelů. Prý se k ní doneslo, že žijí sami proto, aby dosáhli na dávky?! Málem to se mnou seklo! Paní ministryně, není vám hanba? Máte pocit, že každý samoživitel je podvodník a vychcánek? A že všechny ty instituce, které pomáhají těmto lidem v jejich situaci, vznikly jen proto, že se jejich zakladatelé nudili a ty nešťastné maminy a tátové si své příběhy vymýšlí? To si snad děláte… legraci.

Jo, chápu, že přidat důchodcům jednorázovým příspěvek je čin šlechetný, opravdu proti důchodcům nic nemám, a zvláště takto před volbami se to hodí, vždyť oni jsou takoví disciplinovaní voliči, a co je doma, to se počítá, že? V tomto případě každý hlas, dobrý hlas. A co na tom, že zadlužíme právě děti, a to i děti těch samoživitelů. Ať si zase nějak poradí, šikulové. Oni totiž budou mít dobrý trénink z rodiny, kdy každý měsíc vídaly, jak jejich matka nebo otec musí doslova čarovat, aby vyšli s penězi. Protože úplně na rovinu, když jste zaměstnaná někde za mzdu, která nedosahuje ani té celostátní průměrné, do toho máte dvě tzv. nezaopatřené děti, kdy jedno je na základce a druhé na střední škole a jejich druhý rodič o ně nejeví zájem a na alimenty se fakt spolehnout nemůžete, tak jste vlastně kouzelník. A zasloužíte si spíš respekt, úctu a snahu vám pomoc, než pohrdání nějakého ministerského naboba.

Paní ministryně, pro tohle vaše tvrzení žádná výmluva není dost dobrá a hlavně opodstatněná. Tohle je již absolutně přes čáru. Možná je to o to víc zarážející, že tohle dokázala z pusy vypustit žena, která sama přivedla na svět dítě. To je již úplná ostuda. Neustále se oháníte tím, jak nejste schopní prokázat to a ono (btw, a to že všichni důchodci opravdu potřebují přidat jednorázově 5 tisíc, to opravdu podložené máte?), tak pro vás máme nápad, jak si to vyzkoušet.

Je to jednoduché – zkuste si to s nějakou tou maminkou samoživitelkou, kterou jsme popisovali výše, na měsíc prohodit. Ona to ten měsíc u vás na ministerstvu zvládne, máte přece zdatný aparát náměstků a poradců a vy zažijete parádní dobrodružství, to nám věřte. Mamina si navíc měsíc užije pěkného platu, ze kterého si vytvoří alespoň nějakou úsporu, po které se neustále volá. Klub svobodných matek vám možná pomůže někoho vytipovat. I když – otázkou je, jestli se s vámi bude chtít některá z nich vlastně zahazovat. Možná mají finanční problémy, ale nejsou lůza, která by se před vámi plazila. Zní to asi divně, ale lítostný pohled se vlastně stáčí ve finále spíš k vám, než k nim. Oni mají pořád šanci, že možná někdy bude líp. U vás již si to tak úplně nemyslíme, protože jak se říká „starého psa – v tomto případě psici, novým kouskům nenaučíš.“

My chceme básničku, my chceme básničku

Takže snad již jen jedno – příště, než zase budete chtít mudrovat, že jste někde a od někoho něco slyšela, tak se kousněte do jazyku, napočítejte do 10, případně si vytáhněte notýsek a rychle napište další básničku. Víme, že i toto je váš další talent, tak bychom z něj třeba mohli mít všichni užitek, třeba by to bylo roztomilé, vtipné… Jinak si začneme myslet, že jsou vaším vzorem dámy jako byla Marta Gottwaldová nebo Marie Kabrhelová a na ně nějak v dobrém historie nevzpomíná, a že ta přezdívka Alenána, kterou vám tvořivá veřejnost vymyslela, vám prostě sedí. Tomu se nám ale nechce věřit. Věřte, nevěřte.

Podobné články

Doporučujeme

Další články