Vyvrhelové s modrou krví
Tohle v britské královské rodině evidentně nikdo nečekal. Ve středu večer svět obletěla zpráva, že princ Harry a jeho manželka Meghan Markle alias vévodové ze Sussexu se po dlouhém dumání rozhodli "opustit" šlechtický klan, lépe řečeno vzdát se oficiální role v něm a osamostatnit se, především finančně. Dvojice zároveň prohlásila, že hodlá pendlovat mezi ostrovním státem a Severní Amerikou. A podle reakcí z Buckinghamského paláce se s tímhle nápadem svým příbuzným nesvěřili. Z toho budou ještě velké hádky a mrzení!
Není to ale poprvé, co se nejvýše postavená anglická famílie musí potýkat se svéhlavými černými ovcemi. Někteří z nás možná mají ještě v živé paměti, jak těžce královna Alžběta II. nesla porozvodové chování své zesnulé snachy Diany - a to bylo ještě celkem klidné. Následující čtyři příslušníci britské šlechty se vzepřeli protokolu a tradici.
1. Král Eduard VIII.
Příběh třetího panovníka z rodu Windsorů je patrně dobře známý filmovým nadšencům, neboť se objevil ve filmu Králova řeč. Ten vypráví příběh druhoválečného britského vladaře Jiřího VI.. Ten byl Eduardovým bratrem a původně vůbec neměl vládnout. Jenomže... Jenomže neposlušný Eduard se zamiloval, podobně jako zrzavý princ Harry, do krásné a exotické rozvedené Američanky. V Eduardově případě šlo o Wallis Simpson, kterou po milenecké aféře Eduard požádal o ruku měsíc po svém nástupu na trůn. I když by si Wallis mohl vzít a zůstat králem, tehdejší britský premiér Baldwin vladaře důrazně varoval, že Britové by ji za svou královnu nikdy nepřijali a pravděpodobně by i hrozily rezignace ministrů ergo předčasné volby.
Eduard se tedy rozhodl volit méně komplikovanou cestu a abdikoval. Jeho nekorunované panování trvalo pouhých 325 dní. Pokud byste se ale chtěli rozplývat nad tím, jaký to byl romantik, že šel za hlasem svého srdce, nenechte s mýlit. Král i jeho žena už před válkou silně sympatizovali s Hitlerem a ideologií fašismu. Po válce žili v ústraní ve Francii a zbytek života tahali peníze z královské pokladny.
2. Princezna Margaret
Buřičská princezna, tak jí říkali. Mladší sestra královny Alžběty II. byla vychovávána jako následnice trůnu, na ten ale nikdy neusedla a celoživotně trpěla ve stínu své sestry. Frustraci si kompenzovala na poměry královské rodiny celkem skandálním životem. Její fotky po boku rockerů z londýnských barů a nočních klubů často plnily stránky bulvárních plátků. Téměř neustále měla u úst cigaretu, prý jich kouřila 60 denně, a milovala gin.
Stejně jako její strýc Eduard si i Margaret v mládí našla již rozvedeného partnera. Vysloužilý RAFák kapitán Peter Townsend měl navíc ještě děti, takže i když byl hrdinou Bitvy o Anglii, jako vhodný manžel pro princeznu nepřipadal v úvahu. Vztah trval několik let, pak jej Margaret oficiálně ukončila "kvůli svým povinnostem vůči vlasti". Ve 30 letech si vzala fotografa Antonyho Armstrong-Jonese, měla s ním dvě děti a roku 1978 se rozvedli. Pak už se nikdy znovu neprovdala.
3. Alice z Battenbergu
Vrána k vráně sedá - nejen mezi přímými potomky Windsorů byly kontroverzní osobnosti. Třeba život matky prince Filipa, tedy tchýně Alžběty II., Alice z Battenbergu, je opravdu neskutečný. Klikatá cesta dcery polsko-německého prince a hesenské princezny začala, když se na korunovaci britského krále Eduarda VII. zamilovala do řeckého prince Ondřeje. Kvůli rozdílným vyznáním byla jejich svatba hodně komplikovanou záležitostí, nakonec se ale podařila.
Po svatbě se Alice věnovala charitativní činnosti a s postupem let se víc a víc opírala o víru, nakonec konvertovala k řecké ortodoxní církvi. Poté prohlásila, že má léčitelské schopnosti a že mluví se samotným Bohem. Roku 1930 jí byla diagnostikována paranoidní schizofrenie, a tak musela odejít do léčebny, kde strávila dva roky. Po propuštění se své rodiny stranila a žila toulavým životem.
Během druhé světové války část její blízké rodiny bojovala na straně Osy, její vlastní syn ale stál na straně Británie. Ona sama ukrývala Židovskou rodinu, jistou Rachel Coehnovou s jejími dvěma syny, a na ulicích rozdávala jídlo osiřelým dětem. Po skončení bojů se nakrátko vrátila do Anglie, aby se účastnila královské svatby svého syna. Dokonce věnovala Filipovi poslední rodinné šperky, které jí zbyly, aby z nich nechal vyrobit snubní prsten pro Alžbětu. V roce 1949 založila ošetřovatelský řád řecké ortodoxní církve, Christian Sisterhood of Martha and Mary a na Alžbětině korunovaci se objevila v šatech a klobouku, které dohromady připomínaly hábit jeptišky.
4. Princ Andrew
A máme tu vítěze mezi skandalisty v klanu Windsorů! Královna Alžběta má mnoho dětí. Po ní na trůn usedne Charles, ten má ale ještě sestru a dva bratry. Tím starším je princ Andrew, kterého si možná vybavíte díky jeho bývalé manželce Sarah Ferguson, která byla mezi Brity velmi oblíbená a známější pod přezdívkou vévodkyně Fergie. I když se pár rozvedl jen po 7 letech soužití, dodnes udržuje přátelský vztah.
Rozvod je nicméně to nejmenší, čím se princ Andrew "provinil". Je totiž zapleten do sexuální aféry pedofilního miliardáře Jeffreyho Epsteina. Prokázalo se, že princ minimálně jednou navštívil Epsteinův "pedofilní ostrov" Little St. James v Karibiku. To je skoro na vypálení z gobelínu s královským rodokmenem.