fb pixel Někdo čeká na Godota a někdo na královský trůn: Převezme někdy princ Charles korunu po matce? – G.cz
Vyhledávání

Někdo čeká na Godota a někdo na královský trůn: Převezme někdy princ Charles korunu po matce?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Charles, princ z Walesu, jehož celé jméno zní Charles Philip Arthur George, princ z Walesu, dnes slaví 71. narozeniny. Syn britské královny Alžběty II. drží jedno unikátní prvenství. Od tří let, tedy od momentu, kdy na trůn usedla jeho matka, je následníkem trůnu. Vládu však doposud nepřebral a ani nic nenasvědčuje tomu, že by se tomu tak mělo v nejbližší době stát.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 14.11.2019, 13:12

Princ Charles patří do rodu Windsorů, který vládne Velké Británii a státům sdruženým v Commonwealthu již od roku 1901. Rodokmen dnešního oslavence je velice bohatý. Po rodičích je praprapravnukem královny Viktorie, mezi jeho předky ale patří také český „zimní“ král Fridrich Falcký, a dokonce i Přemyslovci. Může se také pochlubit poněkud smutným prvenstvím co se týká čekání na trůn. Navíc má šanci získat ještě jedno - pokud se stane skutečně králem, tak bude nejstarší osobou, která byla kdy korunována britským monarchou. Může se nám zdát až bizarní, že v jeho věku, kdy si valná většina lidí užívá důchodu, tak on práci, na kterou byl celý život připravovaný, nezačal ještě ani vykonávat. Na druhou stranu má tato skutečnost pro něj i celou řadu výhod.

Následník aktivista

Charles má čas věnovat se tomu, co ho baví, a to hlavně ochraně životního prostředí, biofarmaření a mezi koníčky britského následníka trůnu patří také architektura. A právě jeho vášeň pro ochranu životního prostředí občas budí u konzervativní britské veřejnosti a prý dokonce i u samotné královny obavy, aby v případě, že Charles skutečně usedne na trůn, nebyl králem aktivistou. Coby následník trůnu se totiž nebojí projevovat své názory poněkud hlasitěji.

V loňském roce odvysílala BBC televizní dokument u příležitosti Charlesových sedmdesátin a v něm princ ujišťoval veřejnost, že by jako panovník žádné veřejné kampaně nevedl a rozhodně by nepřekračoval limity dané ústavou. „Nejsem tak hloupý,“ prohlásil. Chtěl tak všechny ujistit, že jako král bude schopen přeladit se do role neutrálního panovníka. Rozdílnosti obou rolí si je Charles vědom.„Nemůžete se chovat jako panovník, pokud jste princem z Walesu či jiným následníkem. Idea, že v okamžiku, až nastoupím na trůn, budu pokračovat jako teď, je naprosto nesmyslná. Obě situace jsou přece diametrálně odlišné,“ prohlásil nezvykle otevřeně v televizním dokumentu.

Z prince králem? Zatím to nevypadá

Podle britské ústavy královně Alžbětě II., která se v září 2016 stala nejdéle vládnoucím britským monarchou, nic nebrání v tom, aby odstoupila. Vzhledem k jejímu věku by to určitě nikdo nepovažoval za unáhlený krok. Pokud by se tak stalo a ona se vzdala svého postavení, následovala by španělského krále Juana Carlose, který se trůnu vzdal v červnu 2014. Stejnou zkušenost pak mají i Nizozemci – jejich poslední tři královny odstoupily v momentě, kdy dovršily sedmdesátku.

Ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se třiadevadesátiletá panovnice chystala abdikovat. Její blízcí spolupracovníci dokonce tvrdí, že o tom ani nikdy neuvažovala, a že stále cítí, že musí plnit svoji povinnost. Navíc ani samotní Britové nejsou úplně jednotní v názoru na Charlese jako na krále. Někteří by o dost radši na trůně viděli jeho staršího syna, prince Williama. Právě vévoda z Cambridge s rodinou je v ostrovním království velmi oblíbený. Ale nepředbíhejme, královna Alžběta II. je stále v plné síle a svoji panovnickou roli vykonává zodpovědně. A tak Charlesovi zbývá i nadále jediné – čekat.

A možná teď neuškodí připomenout si, že Velká Británie nežije jen královskou rodinou. Takovým britským koloritem se stal brexit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články