fb pixel Piráti a Starostové vyzvou úřady, aby se řídily finálním auditem Evropské komise a vymohly přes 20 miliard korun z Agrofertu – G.cz
Vyhledávání

Piráti a Starostové vyzvou úřady, aby se řídily finálním auditem Evropské komise a vymohly přes 20 miliard korun z Agrofertu

Zdroj: profimedia.cz

Evropská komise definitivně potvrdila, že jsou české a evropské předpisy porušovány s ohledem na střet zájmů premiéra. Společnosti z koncernu Agrofert tak několik let nezákonně získávaly dotace a zakázky. Předseda Pirátů Ivan Bartoš se společně s předsedou Starostů Vítem Rakušanem rozhodl odeslat dopis 3 ministerstvům, státnímu podniku Lesy ČR a společnosti Čepro, aby konečně přestali porušovat zákony a začali vymáhat nezákonně přidělené prostředky daňových poplatníků. Touto nezákonnou činností se již dva roky na základě trestního oznámení Pirátů zabývá elitní policejní útvar NCOZ, jenž zahájil úkony trestního řízení.

redakce G.cz 24.4.2021, 10:33

Piráti a Starostové si došlápnou na Babišovy dotace

Piráti se společně se Starosty hodlají aktivně věnovat závěrečnému bodu z auditu, který se týká firem z holdingu Agrofert. Ty neoprávněně čerpaly dotace. Když Evropská komise potvrdila, že jsou české a evropské předpisy porušovány a premiér Andrej Babiš (ANO) je navíc ve střetu zájmu, rozhodla se koalice Pirátů a Starostů řešit celou záležitost aktivně. Vzhledem k tomu, že Agrofert podle pirátského analytika Janusze Koniecnyho získal neoprávněně přes 20 miliard korun na dotacích za poslední tři roky, bude velmi zajímavé sledovat, jak se tento spor vyvine.

„Do současné situace nás přivedla chamtivost pana premiéra. Agrofert musí dodržovat zákony stejně jako běžný občan, a proto musí vrátit přes 20 miliard korun. Učinili jsme maximum, abychom ochránili prostředky občanů,” upozorňuje Bartoš. Ivan Bartoš již v prosinci 2018 vyzval úřady, aby se řídily evropskými a českými předpisy ke střetu zájmů a zamezily bolestivým škodám daňových poplatníků. Znovu tak učinil v červenci 2019 a dnešní výzva úřadům je tedy již třetí v pořadí. „Nakonec jsme byli nuceni podat trestní oznámení. Pirátský analytický tým během posledních 2 let doručil kriminalistům dalších 5 doplnění k trestnímu oznámení a celkově tak zaslal již více jak 100 příloh – analýz, propočtů a důkazních materiálů,” vysvětluje Bartoš.

„Závěrečná zpráva Evropské komise není překvapení, bylo to jasné od počátku a tato zpráva to jen definitivně potvrdila: Andrej Babiš je ve střetu zájmů, rozhoduje o dění v Agrofertu, je příjemce peněz z něj a zároveň jeho vláda rozhoduje o dotacích z peněz nás všech. Když se nad tím zamyslíme, je to krádež za bílého dne. Zkrátka si postupně privatizuje tento stát a využívá jej pro svůj soukromý byznys,” uvedl předseda Starostů Vít Rakušan.

„Audit Evropské komise se zabýval neoprávněným čerpáním evropských dotací, ovšem stejné předpisy se týkají rovněž národních dotací a veřejných zakázek. Spočítali jsme tedy, že během 3 let získal koncern Agrofert neoprávněně přes 20 miliard korun. Největší položkou z této částky jsou veřejné zakázky přidělené společnosti Čepro a státním podnikem Lesy ČR,” vysvětluje analytik Pirátů Janusz Konieczny.

Karolína Sadílková

Podobné články

Doporučujeme

Další články