fb pixel Rozvolňování v Česku: Díky balíčkům se dozvíme, kdy poslat děti do školy nebo kdy otevřou terasy – G.cz
Vyhledávání

Rozvolňování v Česku: Díky balíčkům se dozvíme, kdy poslat děti do školy nebo kdy otevřou terasy

Zdroj: Profimedia.cz

Celé Česko v posledních dnech řeší pouze spor s Ruskem, takže se v podstatě zapomnělo na veškerá vládní opatření v souvislosti s covidem-19. Kdyby vám to uniklo, tak Ministerstvo zdravotnictví ČR ve čtvrtek představilo nový způsob rozvolňování. Zapomeňte na protiepidemický systém PES. Nyní tu totiž máme balíčky, které se budou rozbalovat v návaznosti na vývoj týdenního počtu nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Skoro to vypadá jako Vánoce v létě!

Martin Miko
Martin Miko 23.4.2021, 12:30

Vláda představila rozvolňovací balíčky

Pokud jste si mysleli, že nám jako první otevřou hospody, tak vás zklameme. Přednost totiž dostanou školy, muzea nebo solárka. Nicméně nyní už definitivně víme, že na protiepidemický systém ČR, který známe pod zkratkou PES, už bychom měli zapomenout. PES se v podstatě od svého vzniku setkával pouze s kritikou. Vláda ho nechala vytvořit, abychom se podle něj řídili. Jenže nakonec se podle něj neřídila ani ona. Takže i když byla čísla nějaká, přesto jsme byli drženi doma, a naopak. Do hry navíc vstoupily nové mutace, které mají větší míru nakažlivosti, případně u nich trvá inkubační doba déle. Tím pádem ztratilo dodržování systému PES smysl. A tak se vše opět řídilo selským rozumem, jak je tu ve zvyku.

Pod vedením nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, který nám už stihl zakázat koncerty s otestovaným publikem, jsme se dočkali představení nového systému balíčků. Ten nám už před pár měsíci v podobné verzi představila opozice. Podle těchto tzv. uvolňovacích balíčků se Česko bude vracet zpátky k normálnímu životu. Balíčky se budou „rozbalovat“ na základě jediného kritéria, a tím je týdenní nákaza na sto tisíc obyvatel. Tímto způsobem bychom měli podle informací Ministerstva zdravotnictví rozvolňovat. V rámci těchto balíčků je tu rozdělení na školy a běžný život. Co se týče školního balíčku, tak první byl otevřen už 12. dubna, a když vše půjde podle plánu a čísla budou dobrá, otevře se 3. května další balíček.

I když to zní neuvěřitelně, tak od 3. května bychom se v případě dobrého vývoje epidemie mohli dočkat otevření například služeb péče o tělo v režimu 1:1, přičemž oba lidé budou muset mít negativní test a ochranu dýchacích cest. Dále by měly být otevřeny provozovny péče o zvířata, venkovní trhy, lázně, dosud uzavřený maloobchod, ale i galerie, památky, muzea bez skupinových prohlídek. Poté budou následovat další a další fáze. Vše samozřejmě závisí na počtu očkovaných a dodržování hygienických opatření. Nicméně další balíček, tedy třetí, by mohl být „otevřen“ už v první polovině května, zatímco balíček číslo 4 ve druhé půlce května. To by znamenalo například povolení venkovních koncertů, divadel, zahrádek restaurací, hotelů, kolektivních sportů a svateb až do počtu 50 osob.

Úplný návrat k normálnímu životu, který by zahrnoval například otevření bazénů, párty v klubech, kulturní akce nad 100 lidí, posezení v hospodě nebo návštěvu kina, se plánuje zhruba na červen nebo červenec.

Některým občanům se tento princip rozvolňování samozřejmě nelíbí. Argumentují tím, že do června už bude podstatná část seniorů a rizikových skupin proočkována. Takže když se budeme řídit počtem nakažených mladých a zdravých lidí, kterým stačí zůstat dva týdny doma, tak se nikdy k návratu k normálnímu životu nedostaneme. Epidemie se navíc vyhlašuje zhruba při 1 800 nakažených občanů na 100 tisíc obyvatel, přičemž v rámci covidu-19 jsou zde nastaveny mnohem přísnější podmínky. Lidem se navíc nelíbí, že nás premiér Babiš nabádá ke zdravějšímu životnímu stylu, načež se Ministerstvo zdravotnictví rozhodne otevřít sportoviště až jako poslední. Skončí tyhle patálie vůbec někdy?

Podobné články

Doporučujeme

Další články