fb pixel PES jde do boje s covidem. Bude se umívat nebo cenit zuby, řekl ministr zdravotnictví Blatný – G.cz
Vyhledávání

PES jde do boje s covidem. Bude se umívat nebo cenit zuby, řekl ministr zdravotnictví Blatný

Zdroj: www.mzcr.cz

Ministerstvo zdravotnictví dnes představilo nový systém, podle něhož se bude řídit postupné uvolňování protikoronavirových opatření v zemi. Podle stavu epidemie se každý den zhodnotí rizikové skóre na škále nula až sto, což celou zemi nebo region zařadí do jednoho z pěti pásem přísnosti opatření. Pro zmírnění nebo zpřísnění pásma bude muset změna trvat několik dní. Bude se tedy něco měnit nebo ne?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 13.11.2020, 14:04

Ministr zdravotnictví Jan Blatný(za ANO) již v týdnu avizoval, že představí nové systémové řešení pro rozvolňování zavadených restrikcí, který se označuje zkráceně PES, tedy protiepidemické systémové skóre. Stejně tak by mělo být z nového systému patrné, kdy naopak ke zpřísnění dojde. Vše ministr Blatný opravdu dnes po obědě na tiskové konferenci představil. Společně s ním před novináře předstoupila i hlavní hygienička Jarmila Rážová a také Ladislav Dušek (ÚZIS).

Trasování funguje

Právě Rážová se ujala slova na úvod a hlavním obsahem jejího vystoupení bylo vysvětlení současné situace kolem trasování. Právě trasování bylo terčem kritiky a oprávněně. Přetížené hygienické stanice trasovat nezvládaly. To se podle Rážové zlepšilo, a to i díky tomu, že začaly fungovat meziresortní dohody a do všeho se zapojila armáda a také policie. Další pomocnou ruku podali dobrovolníci. „Poměr pozitivních z testovaných v posledních dnech klesá. Za včerejšek to bylo jen 27 procent,“ řekla. Rizikových kontaktů je přitom podle aktuálních dat 2,41 na jednoho pozitivního. „Přičítáme to tomu, že začala účinkovat přijatá opatření,“ řekla Rážová.

Její slova doplnil Jan Blatný, který sdělil, že trasování nyní funguje. Nezapomněl všem poděkovat.

Situace se obrací. Snad

Ladislav Dušek sdělil, že vidíme světlo na konci tunelu. „Je evidentní, že epidemie jeví známky brždění. Klesá populační zátěž z týdne na týden. Číslo R klesá a přináším i relativně pozitivní zprávu ohledně hospitalizace - v žádném regionu nevidíme plnění rizikových scénářů,“ řekl. V českých nemocnicích aktuálně leží asi sedm a půl tisíce pacientů. Z toho je asi tisícovka v těžkém stavu.„Počty nově diagnostikovaných jsou ale stále vysoké. Není to konec procesu. Velký vliv bude mít i nárůst nakažených seniorů,“ upozornil šéf zdravotnických statistiků. Podle něj se efekt opatření projevuje i v tom, že se podle trendů vývoj reprodukční číslo R má dále pohybovat mezi 0,7 a 0,8. Právě pokles reprodukčního čísla je jedním z klíčových faktorů.

„Rychlost stávajícího brždění ale není až tak pomalá,“ dodal Ladislav Dušek, který také vyzval k dalšímu dodržování opatřen. Právě to může výrazně pomoc ke snížení stávajích čísel již v průběhu listopadu.

Situace v nemocnicích ale stále není radostná. Dostupnost péče v nemocnicích nadále determinuje personál, nemocných zdravotníků je podle dat ÚZIS nyní přes 11 tisíc. „Vývoj se ale zastavil. Je to takový bod zlomu a další indikátor, že jsme se možná ocitli za vrcholem epidemie,“ řekl Dušek. „Situace je stále nestabilní. Stále je třeba zátěž nemocnic zredukovat, abychom mohli říct, že jsme z nejhoršího venku,“ dodal. Pozitivní ale je, že nemocničních lůžek je stále dostatek a nemusely být tak zatím využitá lůška, která jsou připravená v záložních nemocnicích v Praze a Brně.

PES nastupuje do služby

Ministr zdravotnictví posléze představil, již anoncovaný, nový systém hodnocení pro uvolňování nebo zpřísňování opatření s názvem PES. "Když se nebudeme chovat zodpovědně, PES bude cenit zuby," shrnul stručně ministr základní informaci o indexi rizika. Když budeme podle Blatného zodpovědní, PES se bude usmívat. Systém bude mít dvě úrovně. První formou tabulky určí míru omezení v obecné rovině. Ta bude mít pět barevných odstínů od nejlepší zelené až po nejvážnější fialovou. Druhá pak rozpracuje opatření v jednotlivých oblastech.

„Cílem nového indexu je maximální čitelnost a predikovatelnost dat, proto jsou do indexu přidány parametry, které si může spočítat každý z nás,“ řekl Blatný. Navrhovat rozhodnutí o opatřeních a předkládat je vládě bude ministerstvo zdravotnictví, sdělil také Blatný, podle kterého mohou být barevné škály používány nejen pro ČR a jednotlivé kraje, ale i pro nižší územně-správní celky.

Index jako takový bude mít škálu 0-100 a jednotlivá opatření jsou navázána na pět základních stupňů. Index by měl být podle ministra od pondělí16. listopadu kalkulován na samostatném datovém portálu ministerstva zdravotnictví.

Skákal PES? Ne!

„Když se něco děje špatně, musíme všichni v celé zemi zatáhnout za brzdu. Nejde to brát po regionu,“ dodal také k novému indexu ministr zdravotnictví Jan Blatný. Podle něj je třeba včasná reakce s celostátní působností. „U nízkých hranic rizika si můžeme dovolit diference a rozvolňovat lze i regionálně,“ vysvětlil.

Šéf resortu zdravotnictví také upozornil, že každé skóre může být zranitelné. Pokud bude index oscilovat okolo hranic jednotlivých stupňů, podle ministra to neznamená, že se bude skákat mezi stupni. Ve vážné epidemické situaci, kdy bude možnost stupeň indexu posunout o úroveň nahoru, musí riziko trvat alespoň tři dny, aby došlo ke zvýšení rizikového stupně. Při skoku dolů, musí být riziko nízké alespoň týden, aby bylo možné posunout se na škále o stupeň níže.

Dnes také zaznělo, že pokud budeme nadále zodpovědní, mohl by nás PES pustit do volnějšího levelu přespříští týden. Ale zatím nejásejme.

Tabulku opatření podle jednotlivých stupňů indexu můžete vidět zde.

Trochu si to vysvětleme

Výpočet toho zásadního čísla bude vycházet z reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, podílu pozitivních ze všech denních testů a počtu nakažených na 100.000 obyvatel v obecné a seniorské populaci. Každý parametr bude mít také svoji určitou hodnotu, svoji roli při finálním výpočtu bude hrát i to, pokud za poslední daný týden číslo poroste.

Těchto pět pásem pak bude znamenat pět úrovní přísnosti restriktivnách opatření, které mají zamezit masivnímu šíření covidu. Týkat se budou například volného pohybu, nošení roušek, školství, obchodů, restaurací, sportu, kultury, ubytování, svateb, pohřbů a bohoslužeb, menších obchodů a služeb nebo nákupních center. Počítá se i s regulacemi například pro výrobní a skladové provozy, kanceláře, ale také věznice nebo kasina a sázkové kanceláře.

Podobné články

Doporučujeme

Další články