Ostuda jménem Mynář: Zemanův kancléř vydrží celé volební období bez bezpečnostní prověrky – G.cz
Vyhledávání

Ostuda jménem Mynář: Zemanův kancléř vydrží celé volební období bez bezpečnostní prověrky

Hradní Vráťa je kulišák. Podařilo se mu absolvovat 5 let ve funkci kancléře aniž by měl bezpečnostní prověrku.
Zdroj: Profimedia.cz

Kauz, kterými Miloš Zeman a jeho spolupracovníci stihli v uplynulých čtyřech a půl letech vyvolat pozdvižení nejen na české, ale i na mezinárodní politické scéně, je hned několik. Absence bezpečnostní prověrky vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře je bezpochyby jednou z nich. Nyní je již jasné jedno, do konce volebního období ji rozhodně mít nebude. To, že se kancléři bez prověrky podařilo přežít celé volební období, je svým způsobem unikát. Bohužel na Česko nevrhá zrovna nejlepší světlo.

Jan Palička
Jan Palička 27.9.2017, 08:00

Zase jsme jako Česko v něčem první. Bohužel to ale rozhodně není důvod k radosti. Prvenství si naše země vysloužila za skutečnost, že vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky Vratislavu Mynářovi se s jistotou povede přežít celé volební období, aniž by disponoval bezpečnostní prověrkou potřebnou k výkonu své funkce. Z Mynářovy, ale i Zemanovy strany se jedná o naprosto unikátní ukázku výsměchu voličům do tváře a pohrdání jakoukoliv elementární slušností.

Už když byl Zeman v roce 2013 zvolen a jako svého kancléře si vybral právě Mynáře, vyvolalo to pozdvižení. Máloco zavání protekcí natolik, jako když prezident na místo ředitele své kanceláře jmenuje člověka, který je v dané době předsedou strany, která nese prezidentovo jméno. Mynář se dokonce ani netajil tím, že své pozice chtěl využívat před parlamentními volbami, aby zviditelnil Stranu práv občanů, tehdy ještě s dodatkem Zemanovci. Naštěstí mu toto do očí bijící zneužití moci Zeman v záchvěvu duchapřítomnosti zakázal.

Z titulu své funkce přichází prezidentský kancléř do styku s utajenými informacemi a dokumenty. Jejich únik by mohl znamenat zásadní bezpečnostní riziko. Proto je pochopitelné, že ředitel kanceláře by jako jeden z prezidentových nejbližších spolupracovníků měl mít bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné vystavenou Národní bezpečnostním úřadem. Že v tomto ohledu bude u Mynáře něco v nepořádku, bylo patrné už z toho, že o udělení prověrky požádal tři čtvrtě roku po nástupu do funkce a postupným zdržováním při dodávání potřebných podkladů fakticky mohla být jeho žádost projednána až koncem roku 2014.

Národní bezpečnostní úřad Mynářovu žádost o udělení prověrky v září 2015 zamítl. O důvodech můžeme vzhledem k tomu, že řízení je neveřejné, jen spekulovat, ale vzhledem k Mynářovým podivným vazbám na ruské podnikatele (připomeňme si například nedávné fiasko se zakázkou v hodnotě několika miliard korun pro pochybnou českou firmu, kterou v Kyrgyzstánu zprostředkovával právě Mynář) se asi není příliš čemu divit. Zeman v tomto okamžiku opětovně vztyčil pomyslný prostředníček směrem k občanům a prohlásil, že dokud Mynář nevyčerpá veškeré opravné prostředky v řízení o udělení bezpečnostní prověrky, tak ho ve funkci ponechá.

Mynář mezitím marně podal rozklad a po jeho zamítnutí ze strany NBÚ se ve věci neudělení bezpečnostní prověrky žalobou obrátil na Městský soud v Praze. Nyní je ale jasné, že soud do prezidentských voleb v lednu příštího roku rozhodně nestihne ve věci rozhodnout a Mynář tak absolvuje celé pětileté volební období Miloše Zemana jako kancléř bez prověrky, což představuje bezpečnostní riziko pro celé Česko. V civilizovaném světě něco nepředstavitelného, v Zemanově Česku pohužel nijak neobvyklá věc. Stejně jako Zeman prohlásil, že by Andreje Babiše jmenoval premiérem, i kdyby byl ve vazbě, tak i nad Vratislavem Mynářem drží ochrannou ruku za každou cenu a pohrdá tak všemi, kdo respektují nejen právní řád, ale i pravidla slušného vychování.

Ač na pražském městském soudě leží Mynářova žaloba už dva roky, je soud natolik zavalen správními žalobami, že momentálně rozhoduje o těch, které byly podány v roce 2014, tudíž ta Mynářova si tímto tempem ještě minimálně rok počká na to, než se jí někdo vůbec začne zabývat. Jestliže bude Miloš Zeman znovuzvolen prezidentem, nastoupí Mynář jako kancléř podruhé bez bezpečnostní prověrky. Veřejně přitom deklaruje, že pokud ani Městský soud v Praze jeho žalobě nevyhoví, podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Jestliže Zeman své slovo dodrží a není důvod o tom, že ho dodržet nemíní, pochybovat, reálně vzhledem k pomalosti soudního systému hrozí, že Mynář si jako kancléř bez prověrky odslouží ne jedno, ale dvě volební období. Tím by definitivně z České republiky udělal Banánovou republiku, protože tohle se prostě jinde stát nemůže.

O Mynářově majstrštychu v Kyrgyzstánu více zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články