fb pixel Opatření poleví ve čtvrtek - pravidlo 15 m² zůstává, restaurace otevřou v okleštěném režimu – G.cz
Vyhledávání

Opatření poleví ve čtvrtek - pravidlo 15 m² zůstává, restaurace otevřou v okleštěném režimu

Zdroj: Česká televize

V souladu s pravidly indexem PES dnes vláda rozhodla o rozvolňování pravidel. Bude se moci nakupovat v neděli, otevřou jak obchody, tak restaurace a dokonce kadeřnictví. Všechny ovšem v upraveném režimu.

Jan Studnička
Jan Studnička 29.11.2020, 10:27

Po sedm dní a sedm nocí

Přesně podle pravidel indexu protiepidemického rizika PES vláda dnes rozhodla o rozvolňování opatření proti koronaviru. Jsou pro to dva hlavní důvody, zaprvé kraje pomalu klesají pod hranici šedesáti bodů, která dělí třetí a čtvrtý stupeň pohotovosti, zadruhé počet nově zjištěných infikovaných soustavně klesá už sedm dní v řadě. Rozhodnutí padlo podle ministrů hladce a jednoznačně.

Přestože pravidla pro rozvolnění začnou platit už zítra, otevírat se bude až ve čtvrtek. Důvodů k tomu je hned několik, páni ministři na tiskové konferenci uvedli, že jednak dávají krajům čas klesnout bezpečně pod hranici šedesáti bodů, a přestože není důvod se domnívat, že by se něco takového mělo dít, ministr zdravotnictví Jan Blatný upozornil, že rozvolňovat od čtvrtka se bude, i když třeba pokles nebude tak hladký, jak se předpokládalo. Druhým důvodem je to, že živnostníci a podnikatelé se budou moci připravit na otevření. V pohotovostním stupni číslo tři zůstanem s nejvyšší pravděpodobností až do konce roku.

Co nás tedy čeká v rámci “povolování šroubů?”

Číslo tři

Tak zaprvé se ruší noční zákazy vycházení. Bude se moci nakupovat v neděli. Zrovna, když jste si na to zvykli, že? Dál, restaurace, hospody, bistra, všechna taková zařízení budou moci otevírat od osmi ráno do desíti večer a to v upraveném režimu. Tedy čtyři ke stolu, padesát procent celkové kapacity lokálu a žádné pivko na stojáka. Otevírají se taky kadeřnictví a jiné kosmetické služby, pracovníci tam musí pochopitelně nosit roušky, ale nově nemusejí mít ochranný štít… a zákazníkům se rouška doporučuje rovněž. Pokud je to jenom trochu možné.

Jako obvykle jsou roztomilou položkou kostely, protože spadly do stejné kategorie se zoologickými zahradami. Fitka jsou zase jako hrady a zámky, tedy po skupinách o deseti osob. Tedy návštěvnost se bude počítat podle kapacity dané instituce.

Pro všechny obchody obecně platí jeden zákazník na 15 m² a dvoumetrové rozestupy. Otevírají se ale všechny a nedělá se rozdíl podle sortimentu ani v tom, jestli je obchod v obchodním centru nebo na ulici. A ruší se karanténa pro zkoušené zboží. Tedy, pokud si vyzkoušíte tričko v obchodě, nemusí jít tričko do karantény a vrátí se hned zpátky na věšák. Jako vždy samozřejmě všechny obskurní detaily najdete na vládních stránkách třeba na ministerstvu průmyslu a obchodu, tak uvidíte, co znamená pohotovostní stupeň číslo tři přímo pro vás.

Jedinou výjimkou bude školství, které zítra přechází v podstatě na pohotovost č. 4 a nemá smysl měnit pravidla ten samý týden, takže školství přejde na trojku nejdřív další pondělí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články