Nový mandát, nová imunita. Čtveřici nově zvolených poslanců se přerušuje trestní stíhání – G.cz
Vyhledávání

Nový mandát, nová imunita. Čtveřici nově zvolených poslanců se přerušuje trestní stíhání

Všech 200 nových poslanců se od včerejšího zvolení těší výsadám poslanecké imunity. Obzvláště velký význam to ale má pro čtyři z nich. Čtveřici zvolených zákonodárců totiž nově nabytá imunita chrání před trestním stíháním, které proti nim bylo před zvolením vedeno. Aby mohlo být v trestním stíhání pokračováno, musí orgány činné v trestním řízení nově požádat o vydání daných poslanců a jejich kolegové musí toto vydání odsouhlasit.

Jan Palička
Jan Palička 22.10.2017, 12:42

1) Andrej Babiš

Asi nejhlasitěji se o imunitě a trestním stíhání mluví o lídrovi hnutí ANO a vítězi voleb Andrej Babišovi. Ten byl totiž k trestnímu stíhání vydán kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo ke konci předchozího volebního období, což provázely silné emoce a vyhrocená debata. Babiš čelí kritice i za ovlivňování médií a obcházení zákona prostřednictvím nezdaněných zisků z korunových dluhopisů Agrofertu. Sám předseda hnutí ANO od počátku považuje celé trestní stíhání za účelové. O jeho vydání k trestnímu stíhání bude nyní hlasovat ne 47, ale 78 poslanců jeho hnutí. Stačí mu tak na svou stranu získat 23 poslanců a trestnímu stíhání unikne.

2) Jaroslav Faltýnek

Spolu s Babišem byl k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo v uplynulém volebním období vydán i místopředseda hnutí ANO a člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek. I on považuje veškerá obvinění za vykonstruovanou antikampaň proti hnutí ANO. Od chvíle, kdy bylo sečteno 100 % hlasů, Faltýnek v diskusích vehementně všechny opravoval, že již není ani on ani Babiš trestně stíhaný. Otázku na to, jak bude jejich trestní stíhání pokračovat, Faltýnek odpálkoval slovy: "Já a pan Babiš budeme mít znovu imunitu a celá věc se dostává na bod nula.“ Dal tak jasně najevo, že počítá s tím, že Poslanecká sněmovna v novém složení ani jednoho z poslanců hnutí ANO k trestnímu stíhání nevydá a kauza Čapí hnízdo tak nebude vyšetřena.

3) Martin Půta

Do Poslanecké sněmovny byl za hnutí Starostů a nezávislých zvolen i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Jako krajského zastupitele Půtu žádná imunita nechránila a tak byl v roce 2014 obviněn z přijetí úplatku týkajícího se rekonstrukce kostela sv. Máří Magdaleny v Liberci, díky čemuž rezignoval na post předsedy hnutí STAN, který tehdy zastával, a byl nahrazen Petrem Gazdíkem. V dané věci byl na Půtu podán v únoru 2017 návrh na podání obžaloby. Ve sněmovních volbách kandidoval v Libereckém kraji Půta z posledního místa, ale byl preferenčními hlasy zvolen poslancem, čímž nabyl imunitu. I o jeho dalším trestním stíhání tak budou muset rozhodnout noví poslanci.

4) Bohuslav Svoboda

V nejpokročilejším stádiu je trestní stíhání znovuzvoleného poslance ODS a někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody. Právě Svobodovo působení na magistrátu vyvrcholilo tím, že spolu se svým nástupcem na postu primátora Tomášem Hudečkem byl odsouzen k podmíněnému trestu za porušení předpisů o hospodářské soutěži a porušení povinnosti při správě cizího majetku v kauze Opencard. Proti rozsudku, který byl Svobodovi doručen až v červenci tohoto roku, se exprimátor odvolal a řízení tak stále pokračovalo. O tom, jak dopadne zatím nepravomocně odsouzený Bohuslav Svoboda, bude moci vzhledem k opětovně nabyté imunitě rozhodnout odvolací soud až tehdy, pokud bude Svoboda znovu vydán k trestnímu stíhání. Vzhledem k tomu, že Svoboda sám již v minulém volebním období vyzýval poslance, aby ho imunity zbavili a on mohl očistit své jméno, lze očekávat, že se stejně zachová i nyní.

A TADY se podívejte na nové dno Miloše Zemana.

Podobné články

Doporučujeme

Další články