Novela zákona o elektronických komunikacích: Stačilo se pár dní smát Martě Novákové a vláda začala makat – G.cz
Vyhledávání

Novela zákona o elektronických komunikacích: Stačilo se pár dní smát Martě Novákové a vláda začala makat

Zdroj: Profimedia.cz

Opět se ukázalo, že nemá smysl mlčet. Po odvysílaném rozhovoru z pořadu 168 hodin, ve kterém se ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková zastala tuzemských telefonních operátorů, se začaly věci dávat do pohybu. Výsledkem je novela zákona o elektronických komunikacích, kterou schválila vláda během neuvěřitelných čtyř dní. Čekají nás příjemné změny, které povedou ke pozitivní změně konkurenčního prostředí? Nachýlil se čas ministryně ve vládě?

Martin Miko
Martin Miko 28.2.2019, 10:31

Nižší pokuty a lepší podmínky pro zákazníky

Ministryně Marta Nováková strhla svým rozhovorem pro Českou televizi neuvěřitelnou lavinu tím, že prohlásila, že se Češi vyhýbají používání drahých dat a raději hledají wi-fi zdarma, čímž nepříspívají ke zlevnění dat. Veřejnost se k jejím výrokům o ceně mobilních dat postavila spíše s humorem, ale přesto si poměrně rychle vzpomněla na slib Andreje Babiše, který před dvěma lety tvrdil, že bude proti vysokým cenám za data bojovat.

Situace došla do takové fáze, že během neuvěřitelných čtyř dnů byl vymyšlena, napsána, předložena a schválena novela k zákonu o elektronických komunikacích, která však podle Piráta Ivana Bartoše nebyla prodiskutována s Ministerstvem průmyslu a obchodu ani s Českým telekomunikačním úřadem. "Bůh stvořil Zemi za šest dní a sedmý den odpočíval. Andrej Babiš 6 let ve věci cen tarifu nedělal nic, jen blábolil do médií. Po našem návrhu během čtyř dnů vymyslel, napsal, předložil a vládou schválil "něco k operátorům". Bez diskuze, bez připomínek, bez MPO a ČTÚ,“ popisuje celou situaci Bartoš na svém Twitteru.

Výsledkem novely zákona o elektronických komunikacích je to, že se dočkáme nižších pokut při předčasném ukončení smlouvy s telefonním operátorem. Součástí je i zkrácení doby přenesení čísla v případě, že budete chtít přejít k jinému operátorovi. Novinkou je navíc to, že nebudeme muset kontaktovat stávajícího operátora o odchodu ke konkurenci. Těmito kroky by se mělo zlepšit konkurenční prostředí na českém trhu. To tu v podstatě není, protože každý ze tří stávajících operátorů vám v oficiální nabídce touží prodat skoro to samé za podobné peníze.

V souvislosti s touto tématikou se Andrej Babiš nechal slyšet, že chce v Česku čtvrtého mobilního operátora, který by zlepšil konkurenční prostředí v Česku. Příští měsíc by měl stát jednat s operátory z celého světa, kteří by mohli vstoupit na tuzemský trh. Konkrétně s operátory z USA, Itálie, Jižní Koreje, Velké Británie a Francie. Aukce volného frekvenčního pásma by se měla konat na konci roku 2019. Jedná se však o velkou investici, která se odhaduje na 20 miliard korun.

Nutno podotknout, že Andrej Babiš vše "odmakal" za ministryni průmyslu Martu Novákovou, což vyvolalo diskuze nad tím, jestli si svou pozici vůbec udrží. Podle nejnovějších spekulací to vypadá, že židle pod ní nebyla nikdy vratší. Stát na straně mobilních operátorů se holt nevyplácí.

A zde si máte možnost zarecitovat básně od Miroslava Kalouska.

Podobné články

Doporučujeme

Další články