Muž, který pomohl Zemanovi k moci
Když v únoru 2018 zemřel bývalý komunista, lobbista a Zemanův pobočník a poradce Miroslav Šlouf, bylo mu 69 let. Ve své době se jednalo o vlivnou postavu české mocenské scény, která stála v 90. letech za politickými stranami ČSSD a SPOZ. V politice se však začal angažovat už mnohem dříve. V roce 1974 se totiž postupně stal předsedu obvodního výboru Socialistického svazu mládeže (SSM) pro Prahu 3, předsedou Českého ústředního výboru SSM, místopředsedou ÚV SSM a předsedou národního výboru Prahy 7. V roce 1975 navíc vstoupil do KSČ. 80. léta 20. století pak prožil jako poslanec České národní rady a pár měsíců na začátku 90. let dokonce stihl být místopředsedou České národní rady. ČNR byla zákonodárný sbor České socialistické republiky, což bylo něco jako náš současný parlament.
V roce 1991 vystoupil z KSČ a o tři roky později se stal členem ČSSD, ve které strávil 15 let. Během nich například pomohl Milošovi Zemanovi k vítězství v parlamentních volbách v letech 1996 a 1998. S nápadem volebního autobusu přišel Šlouf už v roce 1995. Původní myšlenkou Zemáku bylo projet celou republiku a navštívit v rámci kontaktní předvolební kampaně co nejvíce míst. Tento způsob propagace u nás v té době nikdo neznal, avšak Šlouf vypozoroval, že polskému politikovi Aleksandrovi Kwasniewskému to v prezidentských volbách výrazně pomohlo. Zemanovi se nápad se starou karosou původně nezdál, jenže nakonec se od Šloufa nechal přesvědčit. A tak se v roce 1996 vyrazilo na pověstné „Zemák turné 96“, jak bylo napsáno i na autobusu. Šloufovi nápad vyšel a Zemák nakonec vyjel po republice hned několikrát. Nejúspěšnější byly právě roky 1996 a 1998, kdy ČSSD získala ve volbách nejprve 26 % a o dva roky později 32 %, což pomohlo Zemanovi k tomu stát se premiérem.
Šlouf však nebyl jen Zemanův poradce. V 90. letech byl spojován s mnoha aférami a kauzami. Jednou z nich byl například skandál Olovo, což byl pokus lidí z tehdejší ČSSD o zdiskreditování Petry Buzkové spisem, který obsahoval smyšlené pomluvy o této političce. Složka obsahovala například lživé informace o tom, že se Buzková živila prostitucí, spolupracovala s StB a týrala svou dceru. Šlouf tehdy zapřel, že by s tím vedení ČSSD mělo něco společného, avšak později Zemanův poradce Zdeněk Šarapatka vypověděl na policii, že autorem Olova byl jistý Vratislav Šíma. Název Olovo vznikl z iniciálů jména Petra Buzková neboli Pb, což je chemická značka pro olovo.
Rovněž můžeme vzpomenout na to, že právě Šlouf doporučil Janu Kavanovi, aby na Ministerstvo zahraničí přijal legendárního Karla Srbu, který byl o pár let později odsouzen za přípravu vraždy známé novinářky Sabiny Slonkové. Ta o něm tehdy napsala několik článků o propojení byznysu a politiky. Celá aféra tehdy dopadla tak, že nájemný vrah a recidivista Karel „Citron“ Rziepel oznámil na policii důležité informace, jež vedly k dopadení Srby a jeho následného odsouzení na 12 let vězení.
V rámci prvních přímých prezidentských voleb v Česku se Šlouf stal členem Zemanova týmu, avšak později ho náš současný prezident musel kvůli špatnému veřejnému mínění odvolat. Šlouf působil i jako lobbista a spolupracoval s ruskou ropnou společností Lukoil.
A zde vás překvapí Tomio Okamura, který chtěl v roce 2012 kandidovat za KDU-ČSL.