fb pixel
Vyhledávání

Majetková přiznání politiků: Babiš uvedl i 95 korun od honební společnosti. A ten miliardový zbytek je kde?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Už 10 let je povinností každého poslance je každý rok na konci června zveřejnit své majetkové přiznání, tudíž se všichni můžeme podívat do Centrálního registru oznámení a zjistit si, jaký vedlejší příjem má náš oblíbený či neoblíbený politik, jaký majetek vlastní nebo jak je na tom se závazky. Jak je na tom třeba premiér Babiš?

Rom Jeremy
Rom Jeremy 3.7.2019, 12:00

Kolik vydělali čeští politici?

Na konci června každého roku mají čeští poslanci povinnost zveřejnit svá majetková přiznání. MF DNES se proto rozhodla zmapovat některé české politiky, a to především ty, kteří nejvíce utráceli, a ty, kteří nejsou v hnutí ANO. Podle jejich zjištění nejvíce hýřil Karel Schwarzenberg, který si vzal úvěr ve výši 45 milionů korun na stavbu domu za 100 milionů. Ten bude disponovat osmi byty a garáží pro 20 automobilů. Dům staví v blízkosti Národní třídy v Praze na pozemku, který vlastní jeho rodina už od 19. století. Naproti tomu jeho kolega Dominik Feri se v loňském roce mohl těšit na příjem z autorského honoráře za knihu a do listopadu 2018 i za post neuvolněného radního v Teplicích.

Naproti tomu takový místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek čelí v médiích kritice za to, že ve svém majetkovém přiznání neuvedl půjčku ve výši 4 milionů korun, kterou poskytl svému synovi. Ten potřeboval půjčku na podnikání v oboru stavebnictví. S touto informací přišel týdeník Respekt. Faltýnek prý nevěděl, že půjčku rodinnému příslušníkovi musí do přiznání rovněž uvádět. Podle ministerstva spravedlnosti tato oznamovací povinnost zahrnuje i pohledávky, avšak za určitých podmínek, kterými je například to, že musí dosahovat alespoň 50 tisíc korun a zároveň spolu s dalšími movitými věcmi v této hodnotě nabytými ve stejném roce přesáhnou 500 tisíc korun.

Nejvíce peněz ze všech poslanců samozřejmě vydělal náš premiér Andrej Babiš (ANO), který si v roce 2018 přišel na více než 100 milionů korun českých. V textu MF DNES se toto dozvíte v jedné větě na konci článku, avšak jako majetný developer je na titulní fotografii zobrazován Karel Schwarzenberg. Podle Centrálního registru oznámení se dozvíte, že český předseda vlády disponuje podílovými listy a akciemi a nemá problém s tím přiznat i dar 95 korun českých od jakési Miroslavy Sršňové – Honební společnosti.

Za zmínku stojí i velké investice předsedy SPD Tomia Okamury, který kromě podnikání v cestovním ruchu a prodeji japonských potravin, stále aktivně staví svou tubusovou vilu, která i členům jeho hnutí připomíná mešitu. V únoru 2019 totiž světem internetu prolétl příspěvek, který varoval Česko před stavbou mešity na Břevnově. Tento příspěvek dokonce sdílela jedna z krajských buněk SPD, aniž by tušili, že jde o dům Okamury. Okamurův dům by měl podle některých zpráv stát zhruba okolo 20 milionů korun. Jedná se o projekt švýcarského architekta Christiana Kereze.

A zde vás překvapí, že čeští umělci nesouhlasí se sponzoringem od zbrojovky pro KVIFF.

Podobné články

Doporučujeme

Další články