Slavila celá republika
Vpředvečer vstupu do Evropské unie, tedy 30. dubna 2004, se slavilo po celé republice. V Praze vrcholil čtyřdenní festival United Islands of Prague, který slavnostně zahajoval tehdejší primátor za ODS Pavel Bém a vstupné bylo pouhých 33 korun, což odpovídalo tehdejší hodnotě 1 eura. Na Liberecku v Hrádku nad Nisou, kde se setkávají hranice tří států (Česka, Německa a Polska) premiéři všech tří zemí vyvěsili evropskou vlajku. A v Bruntálu přivítali lidé vstup do unie bohoslužbou. Samotný okamžik vstupu, tedy o půlnoci z 30. dubna na 1. května přivítal obrovský ohňostroj na Letné, který trval téměř patnáct minut a během oslav byly u Metronomu odhaleny obří nasvícené vlajky České republiky a Evropské unie.
V Praze se oslavy soustředily do dvou hlavní míst. Tím prvním bylo Národní divadlo, kde celým galavečer provázela Taťána Medvecká podle scénáře Jiřího Suchého a Michaela Viewegha. Akce, během které vystoupila řada umělců od operních po hiphopové zpěváky, se zúčastnili přední političtí představitelé včetně tehdy již bývalého prezidenta Václava Havla. Celé vystoupení zakončila Óda na radost, která slouží jako hymna Evropské unie.
Špidla a Mumuland
Druhá akce proběhla na Staroměstském náměstí, kde celý den zdarma probíhaly koncerty slavných umělců - od Hany Zagorové přes Chinaski až po Václava Neckáře. Kolem deváté hodiny se na podiu objevil i prezident Václav Klaus, který se poté odebral do VIP stánku, jenž po krátké konverzaci s Karlem Gottem opustil a vydal se na svůj půlnoční výstup na horu Blaník, kde si s ostatními občany připil sklenicí piva. Před půlnocí vystoupil se svým projevem i tehdejší premiér Vladimír Špidla, kterého se část účastníků pokoušela vypískat. A pak už přišel vrchol večera, který při pohledu zpět vypadá značně úsměvně – premiéra vystřídal Petr Kotvald, který za burácivého zvuku ohňostrojů zazpíval svůj nejkýčovitější hit Mumuland s novou verzí textu o vstupu do Evropské unie. Některé věci by měly zůstat zapomenuty!
Havel klidnil národ
Dva nejvyšší státní představitelé se ve svých projevech nepohodli ve svých představách o budoucnosti země v Evropské unii. Zatímco Špidla byl ze vstupu nadšený a tvrdil, že o identitu nepřijdeme, Klaus už tehdy skepticky varoval. Bývalý prezident, který v roce 1996 coby premiér podepsal přihlášku do unie, ve svém projevu uvedl, že vstupem do Evropské unie země přestala existovat jako samostatný státní celek a varoval před přehnaným optimismem. "Musíme zajistit, aby nedošlo k rozmazání naší identity a ke ztrátě základních atributů českého státu, kterých si – pevně věřím – všichni vážíme a vážit budeme i nadále," prohlásil Václav Klaus z Pražského hradu.
Na jeho i na slova další skeptiků brzo reagoval Havel. "Naši národní identitu si nejvíce omezujeme a ničíme my sami. Tím že, že mluvíme špatnou češtinou – i ti nejvyšší politici mluvej hůř než za Rakouska-Uherska poslední poštmistr. Tím, jak zacházíme s naší krajinou, jaké domy stavíme v našich velkoměstech, jakým způsobem neuctivě zacházíme se zemí. Tím vším útočíme na svou identitu a nic z toho nedělá Evropská unie,“ řekl novinářům s úsměvem bývalý prezident.
A jak jste slavili vstup do Evropské unie vy? Celkem by nás zajímalo, co tehdy dělal Tomio Okamura.
A tady si přečtěte, že v Japonsku bude vládnout Naruhito, císař milující baseball a Anglii.