fb pixel Začátek nové éry: V Japonsku bude vládnout Naruhito, císař milující baseball a Anglii – G.cz
Vyhledávání

Začátek nové éry: V Japonsku bude vládnout Naruhito, císař milující baseball a Anglii

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ve středu dojde v Japonsku k začátku nové éry, kdy abdikací odcházejícího císaře Akihita skončí éra Heisei a započne éra Reiwa. Na chryzantémový trůn nastoupí jako 126. japonský císař současný korunní princ Naruhito. Kdo je nový vládce země vycházejícího slunce a co post císaře znamená pro Japonce?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 30.4.2019, 12:09

Přichází éra klidu a harmonie

Akihito je po více než dvou stoletích prvním císařem, který dobrovolně opouští svůj trůn ještě před smrtí. Stárnoucí císař, který loni v prosinci oslavil 85. narozeniny, předává vládu svému synovi Naruhitovi kvůli pokračujícím zdravotním problémům i vysokému věku. S nastupujícím císařem začíná v Japonsku nové éra Reiwa, což v překladu znamená řád, pokoj a harmonie a zároveň započne nový letopočet, který se váže právě k nástupu nového vládce na trůn. Podle tradice bude císař Akihito po své smrti přejmenován na císaře Heisei, což je název jeho vládnoucí éry, která v překladu znamená "všudypřítomný mír".

Samotná role císaře je v Japonsku od dob druhé světové války z naprosté většiny pouze reprezentativní – poválečná ústava z roku 1947 jeho roli specifikuje jako "symbol státu a jednoty národa, (císař) odvozuje svou moc a postavení od vůle národa, v němž tkví nezávislá moc“. Americké okupační orgány tehdy přinutily císaře Hirohita, otce Akihita, jehož role ve válečných zločinech spáchaných Japonskem je dodnes předmětem kontroverzí, aby se zřekl svého božského původu, od kterého japonští vládci tradičně odvozovali svou moc. Císař nadále zůstává hlavou císařského šintoismu, ale již se neoznačuje za potomka bohů a je tedy pouhým člověkem. I přesto, že se panovník Japonska jmenuje císař, není od roku 1947 země císařstvím, nýbrž konstituční monarchií.

Nový císař má rád horolezectví a baseball

Nastupující devětapadesátiletý Naruhito je nejstarším synem císaře Akihita a jeho ženy císařovny Mičiko. Sám Naruhito má pouze jednu dceru, která se ale vzhledem ke striktním pravidlům nástupu na chryzantémový trůn nemůže stát panovnicí Japonska. Dalším v pořadí je tedy Naruhitův mladší bratr Fumihito.

O novém císaři se zatím ví, že má velice rád anglickou kulturu, což je zřejmě důsledek jeho studia na univerzitě v britském Oxfordu. Rád sportuje - mezi jeho oblíbené sporty patří tenis a horolezectví, které si oblíbil během svého pobytu v Austrálii, kde strávil část svého dospívání. Zároveň velice rád sleduje baseball, který se v Japonsku těší extremně velké oblibě.

Kromě nového letopočtu a všeobecného veselí znamená nástup nového císaře na trůn pro Japonce ještě jednu velice příjemnou věc. Od středy začíná v Japonsku desetidenní volno. Že bychom také zvážili přechod k císařství?

A tady si přečtěte, že Guardian chce zakazovat Robinsona Crusoe kvůli hyperkorektnosti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články