Stoický klid
Ve Velké Británii žije přes 100 tisíc našich spoluobčanů, kterých se brexit přímo dotkne. Paradoxně ale právě Češi, kteří vyrazili hledat štěstí do země Harryho Pottera a Beatles, řeší hlasování o dohodě o brexitu nejméně. Z průzkumu G.cz vyplývá, že to vlastně mají dost na salámu, jak se říká."Kdo ví, co z toho nakonec bude. Maximálně si budu muset vyřídit trvalý pobyt dříve, než jsem plánovala," vysvětluje Veronika Hájková, která žije v Londýně od roku 2014.
Všichni občané EU, kteří přijeli do Velké Británie před rozhodujícím datem brexitu a žili zde minimálně po dobu pěti let, budou mít nárok získat status usedlíka a v zemi zůstat. Ti, co jsou v zemi kratší dobu však mohou o stejný status požádat také. Vzhledem k tomu, že na ostrovech pobývají tři miliony občanů EU, očekává se, že ministerstvo vnitra bude ve dnech po brexitu okamžitě zavaleno.
Očekávání vývoje
Více nervozity v Češích vzbuzuje, jak se odchod z EU dotkne jejich ekonomické situace. "Vyčkávám, jak na odchod z EU zareaguje trh práce, ceny potravin a služeb," uvedla Andrea Bartíkoví, která v krajním případě dokonce zvažuje návrat do Čech, ač v Anglii žije 15 let. Pro odchod z Anglie by se v případě zhoršení ekonomické situace rozhodl i Ladislav Kuruc. "Libra padá dolů a jestli dojde k tvrdému brexitu, tak ještě určitě spadne. Až bude libra stát tolik, co euro, bude na pováženou, zda neodejít někam jinam," uvedl Kuruc.
Více odpovědí budeme mít už ve 20 hodin našeho času. Pokud poslanci návrh neschválí, bude mít kabinet Theresy May čas do pondělka, aby předložil jinou dohodu. Už teď je ale jasné, že za pět dní toho premiérka se sedmadvacítkou moc nevyjedná. Její porážku podle kuloárních zpráv čeká i Brusel. Vypadá to, že v případě neúspěchu se politička bude snažit odchod země z EU odsunout, pokud se jí to však nepovede, bez odsouhlasené dohody nastane na konci března tvrdý brexit.