fb pixel
Vyhledávání

Kerčská krize očima odborníka: Rusové můžou lovit další Ukrajince, co tím sledují je ale záhada

V neděli Rusko zadrželo tři lodě ukrajinského námořnictva v blízkosti okupovaného Krymu. Během incidentu bylo zraněno 6 osob z celkových odhadem 26 zadržených. Rozhodli jsme se kontaktovat analytika Výzkumného centra Pavla Havlíčka z Asociace pro mezinárodní otázky, který nám pomohl osvětlit celou situaci.

Martin Miko
Martin Miko 28.11.2018, 07:57

Co nového na Krymu?

Když jsme se ptali na názor mladých Rusů a Ukrajinců žijících v České republice na téma anexe Krymu, z některých odpovědí vesměs vyplynul názor, že Ukrajina slouží pouze jako nástroj k rozpoutávání konfliktů mezi západem a východem. Rusové ani Ukrajinci ve svých zemích na rozdíl od Čechů prý neřeší tolik politiku, jelikož mají dost práce s válečnou i ekonomickou situací. Když nemáte z čeho žít a vaše telefonické hovory přerušuje náhlá střelba, tak se není čemu divit.

Očima odborníka Pavla Havlíčka z Asociace pro mezinárodní otázky je však situace mnohem složitější a z širšího hlediska se prozatím můžeme pouze domnívat, co Rusko zadržením tří lodí ukrajinského námořnictva a zajetím 26 ukrajinců sleduje. Celá situace eskaluje už od anexe Krymu v roce 2014, a tento čin může být pouze krokem, který poslouží k odvedení pozornosti v souvislosti s klesající popularitou ruského prezidenta Putina, kterému v současnosti klesá v zemi popularita. „Napětí může pokračovat zachycováním dalších ukrajinských lodí a lidí, ale myslím si, že to není primární zájem Ruska. Důležitější by bylo vypátrat, co touto situací Rusko sleduje. Může za tím být i Putinova důchodová reforma, která je v jeho zemi velmi nepopulárním krokem,“ míní Havlíček.

Na druhou stranu Rusko argumentuje tím, že celou situaci vyprovokovala Ukrajina z důvodu blížících se voleb. V březnu 2019 totiž proběhnou prezidentské volby a ukrajinský prezident Petro Porošenko chce upevnit svou pozici a stylizovat se v očích voličů do role zachránce a vojenského prezidenta, který nemá strach z Ruska. Vzhledem k širšímu kontextu z minulých let může za tím ale i tak může stát Rusko. „Konflikt může sloužit k destabilizaci Ukrajiny. Země na tom není stále dobře, je závislá na půjčkách západního světa. Těch důvodů může být více,“ konstatuje Havlík.

V Bruselu probíhají rozhovory týkající se následujícího postupu proti Rusku, ve kterých se podle neoficiálních informací některé členské státy EU chtějí dohodnout na zesílení sankcí vůči Rusku na ekonomické rovině. Donald Trump se naopak nechal slyšet, že prozatím nebude zasahovat ani se vymezovat vůči tomuto konfliktu v rámci Kerčské krize.

A zde si myslíme, že stravenky pro zaměstnance jsou přezitek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články