fb pixel Ptali jsme se mladých Rusů a Ukrajinců žijících v Česku: jak vnímáte současnou situaci na Krymu? – G.cz
Vyhledávání

Ptali jsme se mladých Rusů a Ukrajinců žijících v Česku: jak vnímáte současnou situaci na Krymu?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Zeptali jsme se mladých Rusů, Bělorusů a Ukrajinců žijících v Česku na to, jak vnímají dlouhodobé válečné výboje na Krymu. Překvapilo nás, že někteří z nich vůbec nechtěli odpovědět, i když byla anketa anonymní. Je to pravděpodobně tím, že ze skrytu České republiky je to zas až tak nepálí, ještě pravděpodobnější ale je, že i kdyby se o tuto problematiku zajímali, nemají 100% jistotu, že se k nim dostane pravda. Z krymu do Evropy uniká jen omezené množství informací.

Martin Miko
Martin Miko 27.11.2018, 11:46

Názory na Krym jsou rozporuplné

Jestli vás zajímá, co si myslí a vědí mladí Rusové, Ukrajinci a Bělorusové o anexi Krymu a konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, rozhodně si přečtěte těchto pár výpovědí, které jsme sesbírali od mladých lidí ve věku 19 až 30 let. Pravděpodobně budete velmi překvapeni.

„Upřímně to vůbec nesleduju. Četl jsem pár článků a všude píšou něco jiného, takže s tímhle vám moc neporadím.“ - Sergey (Ukrajina)

„Přijde mi to ujeté. Lidi, kteří chtějí dobro pro svou zem, ji chrání zbraněmi, což celou situaci ještě zhoršuje. Ukrajina je snad jediná země v Evropě, ve které je, dá se říct občanská válka, kde se problémy řeší více pěstmi než slovy. Cestou mírových jednání by se vyřešilo mnohem víc. Rusko se snaží tvářit, že ve válečném konfliktu není, ale zároveň k válce přispívá, protože si nenechá nic líbit.“ - Saša (Bělorusko)

„Nechci řešit politiku z přesvědčení, takže o tom nic nedokážu říct. Nevím, co se děje, i když jsem z Ruska.“ - Alexandra (Rusko)

„Tady se nic neřekne nahlas a přijde mi, že se všechny informace kontrolují, takže celý svět nic neví. Na Ukrajině je neuvěřitelný „bordel“ a dějí se tam strašlivé věci. Váleční veteráni z druhé světové války jsou fyzicky mučeni, funguje tam nacionalistický odboj. Vypadá to tak, že Ukrajina je jen nástroj na rozpoutávání konfliktu, který dotuje USA a západní Evropa. Problematika Krymu má za sebou dlouhou historii a není to jen otázka několika posledních let.“ - Xenie (Rusko)

Nástroj západu?

Někteří z našich respondentů se rozpovídali víc než jiní. Alexander původem z Ukrajiny řekl například, že „Na Ukrajině není válka. Je to jen střet zájmů západu a východu. Ukrajina je jen nástroj, jak si to vyříkat. Stejně tak jako tomu bylo kdysi i v jiných regionech. Ukrajina žila po boku Ruska X let a nikdy si nestěžovala, ba naopak. A tu najednou ejhle a je problém. Není problém jako takový, je uměle vytvořený. Anexe Krymu - ano, špatné. Ze strategického hlediska ovšem pochopitelné; kdo má Krym, má Černé moře." Zároveň ale dodal, že aktuální manévr v Kerčském průlivu byla zbytečná provokace před březnovými volbami, a že většina Ukrajinců o válku nestojí, nepotřebují ji. Vzhledem k poloze státu tam ale střet zájmů bude zkrátka vždycky.

A ještě jeden obšírnější hlas přiložíme... „Já jsem určitě přesvědčen, že jde o ruskou agresi proti Ukrajině ve snaze Ukrajinu zas o něco víc destabilizovat. Viděl bych souvislost i s tím, že na konci března budou prezidentský volby, ve kterých má víc než kdy předtím šanci uspět nacionalisticky až ultranacionalisticky smýšlející člověk (Tymošenková, L'aško, nemluvě o ještě horších), kteří prosazují hodně tvrdý postup vůči Rusku, což by se Rusku hodně hodilo. Vypovídá o tom i fakt, že teď Rusové začali až příliš hlasitě upozorňovat na to, že Porošenko si díky válečnýmu stavu může uzurpovat moc pro sebe," vysvětluje student s ukrajinskými kořeny Konstantin. Ale že by vypukla skutečná válka se vším všudy?

„Za současného stavu si nedokážu představit, že by se jedné nebo druhé straně vyplatila otevřená válka, jak už o tom někteří tweetovali, že to začalo, takže to spíš bude nakonec další zamrzlý konflikt a hlavní teya bude dostat ukrajinské námořníky zpátky domů, nejmladší z nich je podle mých informací ročník 99, mimochodem,“ uzavírá.

A zde jsme se rozhodli, že budeme bojkotovat zbytečné stravenky pro zaměstnance.

Podobné články

Doporučujeme

Další články