fb pixel
Vyhledávání

Začíná obchodní válka mezi USA a Čínou. Něco si přej!

Donald Trump uvalil cla na polovinu z celkového objemu dovozu Číny do USA a opět zde máme debatu o globální krizi s obchodní válce. Čína by měla pustit nekalé praktiky a křivení trhu, ale stejně tak by USA měly přestat blokovat Světovou obchodní organizaci (WTO), která má na starosti řešení světové ekonomiky. Nic z toho se samozřejmě nestane.

Petr Boháček
Petr Boháček 18.9.2018, 16:54

Čína krade zahraniční technologie, znevýhodňuje cizí firmy a uvaluje na ně řadu restrikcí. Jako druhá největší ekonomika světa už se nemůže schovávat za háv chudé a rozvojové země – má jasnou zodpovědnost za fungovaní světového obchodu. V tom má Trump pravdu. Jenže samotná USA nic s globální ekonomikou neudělá. Místo toho, aby USA hledali spojence a společně s Japonskem a EU se snažili najít řešení, Trump rozpoutává obchodní válku i s EU.

Evropská unie, respektive komisařka pro obchod Cecilia Malmstrom, v reakci na Trumpa dnes oznámila plán EU na reformu WTO. Čekat ale, že nacionalista Donald Trump bude chtít udělat jakýkoliv ústupek a dát větší moc globální instituci na kontrolu obchodních pravidel, je naivnější idea než ta, že ČR přijme jediného syrského sirotka.

Reforma WTO totiž nejen musí najít průsečík mezi ekonomickými velmocemi jako je Čína, USA, EU nebo Japonsko, ale mezi malými, chudými a rozvojovými státy. Překvapení! Globální problémy nelze řešit skrz národní zájmy! Jakákoliv reforma takové nadnárodní instituce bez demokratické kontroly, transparentnosti a vyrovnaného zastoupení nepomůže tomu, že jsme se mentálně zasekli někde v 17. století.

Čínská ekonomika je jako časovaná bomba. Bublá, a to včetně jejího černého bankovního sektoru a umělého trhu neotestovaného soutěží a tržními mechanismy. Trump do ní jen hloupě píchá a čeká, co se stane. Ekonomika nám zatím roste už nějak podezřele dlouho a čeká se na další krizi. Ta vyjde z dvou současných neefektivních systémů: ekonomicky je to systém globalizace na principu kapitalismu a politicky systém národních států, kde se o globálních věcech rozhoduje na základě různých geograficky vymezených jednotek.

Pokud nás probere finanční krize, bude to ten lepší případ. Z kolapsu biosféry nebo srážky s asteroidem nás neprobere asi nic.

A tady čtěte komentář ke kauze "Pirátského" sprejera akuba Stackeho.

Podobné články

Doporučujeme

Další články