Americký prezident Trump a celá jeho vláda právě teď působí poněkud naivně. Nejprve se čekalo, že Donald Trump zařídí mír na Korejském poloostrově a denuklearizaci severokorejského režimu. Bohužel tomu nevěřilo jen vedení Spojených států, ale také většina tamních médií. Americký pocit výjimečnosti se opět ukázal v plné síle.
Iluze toho, že Donald Trump byl strůjcem historického setkání mezi Mun Če-inem a Kim Čong-unem, plnila americké noviny několik týdnů. Trump se mezitím na skandování Nobelovku, Nobelovku! během jeho veřejných vystoupení dokázal jen culit a té krásné představě se poddat. Konečně by zase trochu dohnal Obamu. Severokorejský režim ale Donalda přehrál, přesně tak, jak se se střízlivějším pohledem na věc celou dobu dalo čekat.
Donald Trump reálně uvěřil tomu, že skrz výhružky na Twitteru donutil nejtvrdší diktátorský režim s nejúspěšnější zahraniční politikou ho poslechnout. Severní Korea jednoduše desítky let dělá přesně to, co jí mezinárodní společnost neustále zakazuje pod těmi nejtvrdšími hrozbami a svého cíle, tedy jaderných zbraní, úspěšně dosáhla. Teď může přemýšlet o tom, co dalšího dokáže získat. No jasně, třeba zrušení sankcí!
Kim bravurně vykonstruoval pocit, že ruší nukleární program. Středisko na testování jaderných technologií bylo zničeno během posledního testu, tak nyní Kim demonstrativně a symbolicky nabídl jeho uzavření. S rušením nukleárního programu to nemá co dělat, ale Kim to dokázal prodat Trumpovi lépe, než zvládnou šmejdi vnutit ruční odšťavňovač za 300 000 korun vaší babičce.
V posledních dnech jsme mohli sledovat, jak si americká administrativa pomalu začala uvědomovat, že udělala obrovskou chybu. Pchjongjang jim k tomu jednoduše pomohl a začal Američany postrkávat. Pro Severní Koreu je nyní ideální vyčkávat. Logicky nechtějí uzavřít podobnou smlouvu jako Írán, kterou USA mohou kdykoliv unilaterálně a navzdory zbytku světa vypovědět. Také mohou využít toho, že se celá zahraniční politika Donalda Trumpa začíná rozpadat.
Transatlantické vztahy jsou na bodu mrazu a Iránská dohoda USA izoluje od zbytku spojenců a mezinárodní komunity. Odklon Spojených států od hodnotové spojenecké politiky, která byla historicky zdrojem světové moci Washingtonu, Ameriku dramaticky oslabil. Čína je spokojena, že se režim otevírá. A Amerika je v roli toho špatného, který znovu jednostranně odstoupil od diplomacie a dialogu.
To, že se Amerika spíš stává malou, možná nyní dojde už i Trumpovi.
A tady si prohlédněte 5 přelomových účesů Kim Čong-una.