Zamini
„Náš vztah s Čínou bude založený na konkurenci tam, kde je to potřeba, na spolupráci tam, kde je to možné, a soupeření tam, kde je to nutné,“ řekl při projevu ministr zahraničí Antony Blinken. Jeho první vystoupení v úřadu označilo Čínu za největší výzvu jednadvacátého století. „Je to jediný soupeř, který je potenciálně schopen spojit svoji ekonomickou, diplomatickou, vojenskou a technologickou sílu a stát se trvalou výzvou stabilnímu a otevřenému mezinárodnímu systému,“ stojí v dokumentu Ministerstva zahraničí.
Bidenova administrativa tak bude pokračovat v tvrdém přístupu k Číně. Tenhle kurz nastavil před pár lety předchozí prezident Donald Trump. Demokraté v Bílém domě ale hodlají změnit strategii; své soupeření s východní velmocí hodlají postavit na spolupráci se svými spojenci. Podle dokumentu má USA upevnit své vztahy s Austrálií, Japonskem, Jižní Koreou a pochopitelně se Severoatlantickou aliancí.
Spojenci jsou podle ministerstva největší strategickou výhodou Spojených států. Kromě těchto tradičních parťáků chce USA navázat přátelství i s Indií, Singapurem a pozor… Vietnamem.
Čínské hříchy
Mezi dvěma velmocemi je třecích ploch hned několik. Jednak jde o mocenské přetlačování v oblastech Indického i Tichého oceánu, vleklou obchodní válku mezi Washingtonem a Pekingem, umírající zbytky svobody v Hongkongu, situaci kolem Tchaj-wanu nebo Tibetu a utlačování etnických menšin v západní Číně.
A to jsou jenom oficiální stanoviska. Pak jsou tady koncentrační a „převýchovné tábory“, obchod s lidskými orgány a v neposlední řadě samozřejmě to, jak se Čína už několik měsíců pokouší hodit pandemii svého smrtícího viru někomu jinému na krk.