Týrané Kongo
Od roku 1976 je to v Kongu již jedenácté vypuknutí nemoci a za poslední tři roky je už čtvrté. Dlouhodobě se v Konžské demokratické republice nedaří virus zvládnout ani se zdravotními posilami ze zahraničí.
Například Lékaři bez hranic jsou v oblastech velice často přítomní a od včerejška, kdy byly zaznamenané nové případy potvrzené laboratorním rozborem v Kinshase, podporují kroky vlády společně se Světovou zdravotnickou organizací. Ředitel WHO doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl pro média, že nejnovější výskyt eboly je důkazem toho, že COVID-19 není jediným zdravotním problémem lidstva. Pane doktore, neuražte se, ale to vážně není žádná novinka. To snad víte i vy, ne?
Čtyři lidé už zemřeli, přes třicet osob zemřelo v roce 2018, kdy se v téhle oblasti objevila ebola naposledy. Už dva roky nemoc zuří také na východě země, konkrétně u hranic s Rwandou a Ugandou. Tam už ebola zabila 2200 lidí.
Ebola je zabiják
Ebola nebo také krvácivá horečka je považována za jednu z nejnebezpečnějších chorob vůbec a může zabíjet až v devadesáti procentech případů. Přenáší se tělními tekutinami, krví a exkrementy nakaženého, považuje za vysoce nakažlivou a můžou se infikovat lidé i zvířata. Podobně jako u koronaviru, i tady jsou v největším nebezpečí zdravotníci, proto z oblastí zasažených ebolou vidíte fotky lidí v plných hazmat oblecích. Ani milimetr kůže nemůže zůstat odhalený.
Diagnostikovat ebolu je extrémně obtížné, protože začíná jako jiná běžná onemocnění. Zarudlé oči, horečka, škrábání v krku, průjem... a než se nadějete, selhávají vám játra, ledviny a dostavuje se vnitřní nebo vnější krvácení. Navíc se tyhle symptomy objevují dva až jedenadvacet dní po nakažení.
Jakmile nemoc máte, nedá se toho dělat moc, obecně se doporučují dvě tři věci: podpora krevního oběhu, stálá hydratace a dobrá nálada. To doslova stojí v článku od Lékařů bez hranic, že psychologie dělá mnoho. To není nikdy dobré znamení.
Naštěstí se zdá, že konečně máme vakcínu, vznikla poměrně nedávno někdy před pěti lety. Teprve se pořádně testuje, ale obecně je považována za velmi účinnou, takže se úspěšně očkují blízcí nakaženého i lékaři, kteří s ním přicházejí do styku, tomu se říká kruhové očkování. V podstatě se kolem nakažených utvoří “kruh”, tedy taková vakcínová hradba, aby se virus neměl přes koho šířit dál.
Epidemie je považována za ukončenou poté, co uplyne 42 dní od posledního potvrzeného případu.