Recese, ale tak napůl
Když vlastníte na Vinohradech hospodu s tak milým názvem, jako je Balbínova poetická hospůdka, tak se samozřejmě nabízí možnost vytvořit svou vlastní politickou stranu. Vlastně ani není zapotřebí to brát celé vážně, protože se z toho může stát skvělá hospodská recese. Tímto způsobem se v roce 2002 rozhodoval i současný předseda BPS Jiří Hrdina, který je zároveň majitelem hospody, kde recesistická strana vznikla. Sám sebe jmenoval lídrem a neodvolatelným, doživotním a dědičným geniálním guvernérem. Ve stanovách stojí, že se členem strany může stát nejvíce 5 lidí. Kromě neodvolatelného předsedy je tvoří pokladník, nezávislý tiskový mlčící mluvčí, první dáma a jeden inkognito člen. Všichni tito členové s výjimkou předsedy neboli geniálního guvernéra mají podle stanov zakázáno kandidovat ve volbách.
Zní vám to jako naprosto ujetá záležitost? Není to všechno, protože Balbínova poetická strana navíc zřizuje Mládež BPS, kde se může stát členem každá fyzická osoba bez rozdílu věku, vzdělání, rasy, národnosti nebo politického přesvědčení. Každý, kdo se přihlásí, má právo užívat titul Mladý balbínovec (MB) a členství je doživotní a nezrušitelné. Jedinou podmínkou je, že nesmíte být svině, a pokud to o sobě zjistíte, tak jste povinen sám sebe vyloučit a zároveň s touto skutečností seznámit předsednictvo strany.
Balbínova poetická strana si stanovila poměrně stručný a jasný volební program, který zahrnuje například změnu volebního systému ve volbách do Parlamentu ČR, zjednodušené podnikání, léky zdarma pro všechny, zrušení kamionové dopravy, omezení stánkového prodeje nebo zavedení školného na VŠ. Ideologicky má být Balbínova poetická strana antikomunistická a euroskeptická. Ačkoliv má strana působit jako recese, tak některé nápady a chování strany jsou podle všecho myšleny naprosto vážně. Tím máme například na mysli hanobení českých politiků. Té „pocty“ se v minulosti dočkal například Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), kterému BPS dokonce věnovala několik billboardů. Na billboardech byl vyobrazen předseda BPS společně s Kalouskem a u nich stál nápis „Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina.“ Stalo se tak na jaře roku 2006. Své jednání předseda recesistické strany okomentoval v rozhovoru pro MF Dnes takto: „On je pro nás prototypem politiků, kteří dle našeho názoru v politice nemají místo (…) a svojí politickou prostitucí, hrabivostí a falešností nahání rozčarované občany zpět do náruče zatím nicnedělajících komunistů.“
O 6 let později se strana probudila ze svého „zimního spánku“ a tentokrát zaútočila na prezidentského kandidáta Jana Fischera, kterého na billboardech vyobrazovali jako milicionáře. U něj stál text: „V KSČ byl, ale v Lidových milicích ne?“ Fischerovi se samozřejmě tato „podpásovka“ příliš nelíbila. Balbínovci po něm chtěli, ať vzdá svou kandidaturu, jenže on odmítl. Fischer se sice bránil tím, že v Lidových milicích nikdy nebyl, ale proti billboardům se soudně nikdy nebránil.
Nicméně co se týče politických úspěchů, tak Balbínova poetická strana se voleb zúčastnila pouze jednou, a to v roce 2006 ve volbách do Poslanecké sněmovny, kde získala pouze necelých 7 tisíc hlasů, tj. 0,12 %. Předseda strany Jiří Hrdina se pak ještě pokoušel kandidovat za Úsvit – Národní Koalice.