fb pixel Po prohrané sázce snědl brouka a zapil ho fernetem: Předseda strany DŽJ Eduard Kremlička zmizel s 90. lety – G.cz
Vyhledávání

Po prohrané sázce snědl brouka a zapil ho fernetem: Předseda strany DŽJ Eduard Kremlička zmizel s 90. lety

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Na konci 90. let byla politická situace v Česku postavena v podstatě jen na souboji mezi tradičními stranami ČSSD a ODS, které se navzájem ve volbách předháněly o to, kdo zvítězí. Do voleb v roce 1998 se přihlásila i velmi ambiciózní politická strana pod názvem Důchodci za životní jistoty (DŽJ), jež měla velké šance dostat se do Poslanecké sněmovny. Ale nakonec z toho byla jen celostátní ostuda předsedy strany Eduarda Kremličky.

Martin Miko
Martin Miko 5.5.2020, 16:33

Strana, kterou proslavil snězený brouk

Vzhledem k tomu, že počet seniorů v naší společnosti stále stoupá, tak je více než jisté, že by levicová politická strana Důchodci za životní jistoty (DŽJ) měla šanci více uspět dnes než v 90. letech. Původně se nejednalo o politickou stranu, ale hnutí, které vzniklo 22. prosince 1989 a zaregistrováno bylo o více než 3 měsíce později. Avšak myšlenka byla jasná, program také. Strana byla zaměřena primárně na sociální situaci důchodců a jejich potřeby. Co si pod tím představit? Například pravidelnou valorizaci penzí, které by se měly pohybovat průměrně na polovině průměrné mzdy, regulaci nájemného, třináctý důchod nebo bezplatný zdravotnický systém.

S tímto programem šlo toto hnutí hned do dvou voleb v roce 1992, ale ani v jednom případě neuspělo. Ve volbách do Federálního shromáždění získali „Důchodci“ 3,4 % hlasů a do České národní rady 3,8 % hlasů. V roce 1994 se toto hnutí změnilo na politickou stranu a prvním předsedou se stal Josef Koníček, s nímž se strana vydala i do voleb do Poslanecké sněmovny v roce 1996. Avšak volební výsledek přeskočil opět jen 3 % hlasů. Proto se vedení rozhodlo, že vymění předsedu strany. Tím se nakonec stal Eduard Kremlička, kterému volební průzkumy i média předpovídaly přes 5 % hlasů, někdy dokonce až deset! Předseda strany Kremlička navíc úspěchu ve volbách natolik věřil, že se dokonce vsadil, že sní před televizním štábem živého brouka. DŽJ dostali ve volbách pouze 3,06 % hlasů, což znamenalo nejen neúspěch ve volbách, ale i prohru v sázce.

Lídr strany Eduard Kremlička svůj slib samozřejmě splnil, čímž se zapsal i do těch nejhlubších análů české politiky. Původně si plánoval, že sní živého chrousta, avšak ten nebyl k sehnání, a to ani v pražské ZOO. Nakonec musel místo něj zkonzumovat brouka kovaříka. Vybrat si mohl buď ze samičky nebo samečka. On však jako správný muž zvolil toho většího z brouků. „Vybral jsem si toho většího, protože je to masitý a proteinový pokrm. Brouk lezl po talíři, ukousl jsem mu hlavičku, když žlutá šťáva pustila, zbodl jsem to a zapil fernetem,“ řekl před 25 lety sám Kremlička Hospodářským novinám. Po této mediální aféře, která proběhla i za asistence kamer TV Nova, musel nakonec Kremlička odstoupit z postu předsedy strany. Jeho konzumaci brouka v přímém přenosu kritizovali samozřejmě i ochránci zvířat.

Po Kremličkovu odchodu politické hnutí změnilo svůj název na Strana za životní jistoty, což straně nepomohlo v žádných dalších volbách. Dokonce ani změny ve vedení strany nepomohly, a tak se nakonec v roce 2006 rozhodlo o rozpuštění, respektive sloučení subjektu společně s Nezávislými demokraty.

Jediné, co po straně Důchodců za životní jistoty zbylo, byl onen husarský kousek Eduarda Kremličky. Ten byl během následujících let několikrát pozván na rozhovor do některých z českých médií, aby zavzpomínal na staré dobré časy. 28. března 2016 nás bohužel podplukovník Kremlička navždy opustil.

Podobné články

Doporučujeme

Další články