fb pixel
Vyhledávání

Spravedlnost pro George chce celý svět: Protesty hnutí Black Lives Matter probíhají v Evropě i na Novém Zélandu

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Nepokoje v USA vyvolané případem zabití George Floyda ani po týdnu neutichají, spíš naopak. Spojené státy hoří a lidé protestují ve všech koutech země. O víkendu se k Američanům navíc přidali souputníci i v Kanadě, Japonsku, na Novém Zélandu nebo v evropských metropolích.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 1.6.2020, 13:30

Svět je s Georgem

Případ George Floyda rozohnil nejen Spojené státy, ale i Kanadu, Evropu nebo třeba Japonsko. Dokonce i v Sýrii si při kličkování mezi bombami našli čas na to vzdát zabitému Američanovi hold - dva street artoví umělci z města Binnish - Aziz Asmar a Anis Hamdoun - vytvořili Georgeovu nástěnnou podobiznu umístěnou na zbytku něčeho, co zřejmě bývalo domem. Týden stará smrt šestačtyřicetiletého Floyda rozčílila celý svět.

O víkendu se demonstranti pod hlavičkou hnutí Black Lives Matter v hojném počtu sešli například v Londýně, kde se protestovalo před americkou ambasádou i na slavném Trafalgar Square. Shromáždění proběhla v Aucklandu na Novém Zélandu, v Amsterdamu, před americkou ambasádou v Římě. Průvody prošly i Berlínem, kde před Braniborskou bránou promluvila i řada organizátorů a aktivistů. Jak to vypadalo, na to se podívejte do galerie:

Black Lives Matter

George Floyd zemřel 25. května po nepřiměřeně brutálním zákroku policie. Cynik by řekl "další den v USA, další neozbrojený občan tmavé pleti, na kterém si frustrovaný latentní rasista v uniformě vybil zlost". Tentokrát je to ale jiné. Už toho bylo moc. A proto v reakci na Floydovu smrt vyšli do ulic protestovat lidé podporující hnutí Black Live Matter, ale také prostě jen ti, kdo chtějí obyčejně slušnou společnost bez rasismu. Začalo to v Minneapolis, kde k incidentu došlo, brzy se přidalo Los Angeles, Memphis, pak New York, Washington. V pondělí 1. června se objevila zpráva, že prezident USA Donald Trump se před protestujícími schoval v bunkru.

Od začátku nepokojů policisté v USA zatkli už 4100 lidí, včetně reportéra CNN Omara Jimeneze a jeho štábu, z čehož byl tak trochu skandál, neboť Jimenez se strážníkům prokázal platným novinářským průkazem, v ruce měl mikrofon a byl zrovna uprostřed živého vstupu. Mezi zatčenými je například i dcera newyorského starosty Chiara de Blasio, hollywoodský herec John Cusack to pro změnu schytal pepřákem.

Amerika je v plamenech, na poklidné protesty se nabaluje rabování. V některých koutech země se policisté k demonstrantům chovají jako zvířata, jinde naopak dělají svou práci, kterou je primárně dohled a ochrana pořádku. Za oceánem je to divoké a jen tak to divoké být nepřestane. Zabití George Floyda bylo poslední kapkou do dlouho se plnícího poháru.

Podobné články

Doporučujeme

Další články