fb pixel
Vyhledávání

Prezident USA Donald Trump varuje Čínu. Co chce podniknout? Neřekl. A začal rozvolňovat protikoronavirová opatření

Zdroj: By Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52081539

Spojené státy americké jsou považované v souvislosti se současnou nákazou novým typem koronaviru za jednu z nejvíce postižených zemí světa. Aktuálně je v zemi potvrzených více než 690 tisíc případů nákazy a počet obětí přesáhl 35 tisíc. Přesto se prezident Donald Trump rozhodl začít uvolňovat restrikce a také se opřel tvrdě do Číny, kde se virus na přelomu roku objevil a následně se rozšířil do zbytku světa.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 19.4.2020, 11:20

To, že si americký prezident Donald Trump servítky nebere s ničím a nikým, to není nic nového. To, že si celkem často protiřečí, tak to už také nikoho nepřekvapí. Koneckonců na to jsme zvyklí už i u nás a máme tak někdy pocit, že jsme v oblíbené české pohádce Pyšná princezna, kde král vykřikuje „odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil.“ Ale to jen na okraj.

Číno, Trump se na tebe zlobí

Americký státník se rozjel i o tomto víkendu, kdy Čínu varoval, že ponese následky za to, pokud se ukáže, že vědomě nezasáhla a nezabránila šíření koronaviru do zbytku světa. Připomeňme si, že se vir objevil poprvé v čínském městě Wu-chan. Podle Donalda Trumpa je nutné, aby si všichni položili otázku, zda rozšíření nové infekce byla „chyba, která se vymkla kontrole,“ nebo se jednalo o důsledek vědomého jednání. Informoval o tom média na tiskové konferenci v noci na dnešek. "Pokud to byla chyba, budiž, chyby jsou chyby. Pokud jsou ale za to vědomě odpovědní pak by samozřejmě měli nést následky," řekl podle agentura Reuters Trump novinářům. Co má ale konkrétně na mysli, to již neupřesnil. Ano, zdůraznil sice, že vztahy mezi oběma zeměmi byly dobré, "dokud (Číňané) neprovedli tohle". Dá se celkem s jistotou říct, že Trumpovi k těmto slovům nahrává i fakt, že Peking před pár dny oznámil, že provedl revizi obětí nemoci COVID – 19 a připočetl dalších 1 300 mrtvých, což představuje více než třetinu z celkového počtu, který Čína původně uváděla. Že by na těch spekulacích kolem zvýšené poptávky po urnách něco opravdu bylo a čísla vážně neseděla? Hmmm,....

Donald Trump tak pokračuje ve svých výpadech vůči Číně, ke kterým se poslední dny uchyluje. Jak jinak si jinak vysvětlit to, že tento týden zastavil finance ze strany USA směrem k WHO. Důvod? Světová zdravotnická organizace podle něj Číně straní, a to on podporovat nebude. Organizace navíc podle něj neplní svou úlohu v mezinárodní politice. Roční rozpočet WHO, která spadá pod Organizaci spojených národů, činí zhruba 6 miliard dolarů, což je v přepočtu cca 150 miliard korun a přispívají do něj členské státy OSN. Podle amerického listu The New York Times do rozpočtu WHO podle dostupných údajů přispěly Spojené státy v roce 2019 částkou asi 553 milionů USD (cca 13, 7 miliardy Kč).

Florida otevřela pláže

Další zprávou, se kterou na tiskové konferenci prezident prostřednictvím novinářů seznámil zbytek světa je to, že se rozhodl přistoupit k rozvolňování některých ochranných opatření. „Nadále vidíme pozitivní známky toho, že epidemie již vyvrcholila,“ řekla doslova na tiskové konferenci současná hlava Bílého domu. Trump se netají, že je zastáncem brzkého uvolnění karanténních opatření v zájmu záchrany ekonomiky před recesí. Guvernéři některých amerických států jeho rychlost a optimismus nesdílí a již dříve zdůraznili, že nehodlají opatření uvolňovat předčasně a že podmínkou pro návrat k běžnému životu je rozsáhlé testování. Každopádně, ale některé země Unie k rozvolňování pomalu přistupují. Konkrétně se to jedná států Texas, Vermont a Montana. Již v pondělí v Texasu a ve Vermontu budou otevřené některé podniky, které byly kvůli nákaze uzavřené. Montana začne s uvolňováním v pátek.

Změna je patrná i na jihoamerické Floridě, kde se o víkendu znovu po několika týdnech otevřely některé pláže a lidé toho samozřejmě využili. Návštěvy pláží nadále podléhají různým omezením, jako je například, že jsou otevřené jen v určité hodiny, lidé od sebe také musí udržovat odstup. Povolené jsou sportovní aktivity, jako je třeba surfování. Naopak zakázané je polehávání na dekách či lehátkách.

Uvidíme, co přinesou další dny. Nejen u nás, ale i ve světě.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články