fb pixel
Vyhledávání

Utahování politických opasků v dobách krize: Čeští zákonodárci by si měli vzít příklad v Ekvádoru a na Novém Zélandu

Zdroj: Profimedia.cz

Během krize nebo výjimečného stavu by mělo být v podstatě samozřejmostí, že si politici sami od sebe sníží platy. Na rozdíl od zaměstnanců a OSVČ totiž v Česku pobírají naši zákonodárci 100 % svého platu, i když celý měsíc stráví doma. Za příklad bychom si přitom mohli vzít Ekvádor, kde si vláda i prezident snížili plat o polovinu. Mzdu si sníží i politici na Novém Zélandu.

Martin Miko
Martin Miko 16.4.2020, 10:38

Kdo šetří, má za tři

Být solidární společně s dalšími občany, kteří na tom nejsou tak dobře jako vy, a nebo se na to vykašlat a dělat, že je vše v pořádku? Toto vnitřní dilema zřejmě zažívá nejeden politik všude po světě. V souvislosti s šířením koronaviru COVID-19 jsme totiž svědky, jak různé vlády napříč světem dočasně snižují platy svých předních politiků, což je samozřejmě pochopitelné a naprosto logické.

Není divu, že Václav Klaus mladší před nedávnem navrhl, aby byli senátoři i poslanci půl roku bez platu. Podle jeho populistického nápadu by totiž našim zákonodárcům zůstaly jen náhrady, kterými by si zaplatili asistenty a další nezbytnosti pro plnohodnotnou práci. Samozřejmě, že návrh na to vzdát se platu na půl roku zní velmi populisticky a nikdy v životě by na to nikdo normální nepřistoupil, což i sám Klaus mladší ví, jenže možná by stačilo jen nějaké menší gesto. Gesto, které by ukázalo lidem, že politici jsou také lidé jako my.

Běžnému člověku to tak samozřejmě nepřijde, když vidí, že se na úřadech pracuje na poloviční výkon a úředníci pobírají 100 %. Příkladem nejde lidem ani naše vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová, která i v době krize pobírá plat ve výši 209 400 korun. U ministryně financí je však rozdíl oproti běžným poslancům v tom, že v těchto týdnech má mnohem více práce než za běžného stavu.

Ve světě nám však státy ukazují, že to jde, když se chce. Ekvádorský prezident Lenín Moreno například minulý víkend na Twitteru oznámil, že si on i všichni členové vlády sníží plat o polovinu. Platy se v zemi sníží celkem 24 guvernévům a 137 zákonodárcům. Naproti tomu na Novém Zélandu se členové vlády v čele s premiérkou Jacindou Ardern, kde si zákonodárci snížili platy o 20 %. Plat si následně snížil i lídr opozice Simon Bridges nebo tamní „Prymula“ Ashley Bloomfield, což je muž, který řídí boj proti pandemii koronaviru.

Naproti tomu v Singapuru si politici zmrazili platy už v únoru, aby prokázali solidaritu s občany. Prezident, ministři a nejvyše postavení politici si dokonce odpustili výplatu na celý měsíc, čímž chtěli lidem ukázat soucítění s lidmi. K Singapuru se rovněž přidal i Hong Kong, kde vláda podnikla v podstatě totožné kroky.

Zatímco v zahraničí se politici v dobách krize vzdávají svých platů hromadně a dobrovolně, tak v Česku jsou platy ústavních činitelů upravovány zvláštním zákonem. Proto by buď musel být upraven zákon nebo by museli politici udělat totéž co v zahraničí, tedy hromadně a dobrovolně se části platu vzdát.

Podobné články

Doporučujeme

Další články