fb pixel Do hospody až v červnu: Vláda představila plán rozvolňování krizových opatření – G.cz
Vyhledávání

Do hospody až v červnu: Vláda představila plán rozvolňování krizových opatření

Zdroj: Česká televize

S pětistupňovým plánem na rozvolňování karanténních opatření dnes přišli na tiskovou konferenci zástupci vlády. Podle něj by se první zavřené provozovny měly otevírat 20. dubna a začátkem června by se pak mohly otevřít restaurace a hospody. Ve školství pak budou prioritou studenti posledních ročníků vysokých škol. Důraz se ale kladl na to, že plán je třeba brát... operativně.

Jan Studnička
Jan Studnička 14.4.2020, 18:54

Máme plán!

Vláda na dnešní tiskové konferenci představila pětistupňový plán postupného rozvolňování ochranných nařízení. Co zdůrazňovali členové vlády na tiskovce nejvíce je ale to, že všechny termíny rozvolňování se budou odvíjet od konkrétní situaci v daném čase. Všichni zúčastnění několikrát řekli, že situace se může měnit podle toho, jak se bude epidemie koronaviru vyvíjet. Prioritou vlády je pořád zdraví občanů a ochrana rizikových skupin. Náměstek Prymula upozornil, že jakákoli rozvolňování se budou řídit podle počtu nových v případů v kontextu počtu otestovaných.

Velkou roli v tom bude hrát i minulý týden, kdy docházelo k četným porušováním nařízení vlády… protože Češi přeci jenom nemohou nekoledovat, že.

Pokud ale půjde všechno podle plánů a predikcí, 20. dubna by vláda mohla nechat znovu otevřít provozovny řemesel, farmářské trhy, autobazary, autosalony, venkovní tréninkové aktivity pro profesionální sportovce a svatby do deseti lidí. Ten samý den by se pak mohly uvolňovat individuální aktivity pro poslední ročníky vysokých škol, tedy konzultace do pěti osob, zkoušky, možnost navštívit v rychlosti knihovny, studovny a podobně.

O týden později tedy 27. dubna by se měly otevírat maloobchody a provozovny do dvou set metrů čtverečních pokud nejsou v obchoďácích do pěti tisíc metrů čtverečních. A čím dál se prizmatem plánu díváme do budoucnosti, tím je plán nejistější, protože se nikdo neodváží přesně predikovat, co bude za několik týdnů. Nicméně!

11. května by se měly rozjet autoškoly, provozovny do 1000 metrů a fitka. Ovšem! Bez sprch a šaten. Tedy bez rizikových prostor.

25. května už to začíná být lepší, to by se měly otevírat výdejní okénka restaurací, bufetů, hospod a vinoték, stejně tak solária, maskérny a tolik diskutovaná kadeřnictví, muzea, galerie a ZOO, ovšem bez pavilonů. Stejně tak by se od tohoto dne měly pro maturanty umožňovat individuální aktivity na školách.

A 8. června by měl, pokud vše půjde dobře, přijít úplný gamechanger. Otevřít by se měly hospody, restaurace, vinotéky, bary, kavárny. A s nimi například tetovací salóny, divadla, zámky, hrady, kulturní aktivity… ovšem v režimu do padesáti osob. A otevření obchoďáků nad pět tisíc metrů čtverečních. Stejně tak by se od června mohly začít řešit individuální přijímačky na školy a podobně.

Zkrátka, na spoustě konkrétních věcí se ještě pracuje a spousta provozů bude podléhat důsledným opatřením, které dává vláda k dispozici. Ministr Vojtěch i profesor Prymula zdůrazňovali, že to není úplný návrat k normálu, stále bude potřeba nosit roušky, udržovat rozestupy a dodržovat přísnou hygienu.

Na tiskovce bylo taky zdůrazněno, že jde o plán ministerstva zdravotnictví a je tedy opatrnější, než jaký původně navrhovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Máme tedy provizorní harmonogram, operativní plán a teď musíme všichni doufat, že všechno půjde podle predikcí.

Ministryně financí Alena Schillerová navíc přišla s dalšími opatřeními, které by měli občanům pomoci překlenout nadcházející finanční krizi. Zaprvé jde o anticyklický stabilizátor možnosti zpětného uplatnění daňové ztráty a odpuštění daně z nabytí nemovitostí. Obě dvě tato opatření se budou do důsledků projednávat na jednání NERVu.

Doma i v zahraničí

Protože epidemie koronaviru udeřila v různých částech světa v různou dobu a různou silou, takže opatření se napříč světem liší. Rusko například nechává zamčenou Moskvu, protože přes prvotní dobré zprávy to vypadá, že tamní epidemie viru stále narůstá, připustil to pro média i prezident Putin.

Na Slovensku například prodloužili uzavření hranic až do 7. května, do země se dá vstoupit pouze přes vybrané hraniční přechody. Španělsko s klesajícím nárůstem mrtvých pomalu uvolňuje přísné karanténní opatření a pouští lidi do práce, takže se pomalu dostávají na zhruba náš level ochranných nařízení. Sousední Rakousko také pomalu roztává, Rakušané chtějí otevírat obchody do čtyř set metrů čtverečních. Rakušané mají hodně podobný model jako má Česká republika, ale stejně jako s epidemií, i s rozvolňováním jsou o týden napřed. Pro stejnou taktiku se rozhodla mimochodem i Austrálie. Polsko chce začít s “rozmrazováním ekonomiky” a uvolňováním opatření 19. dubna, Německo se svým klesajícím nárůstem počtu nakažených, chce k rozvolňování přistoupit co nejdříve.

Podobné články

Doporučujeme

Další články