fb pixel
Vyhledávání

Vláda pomůže živnostníkům: Odpustí sociální i zdravotní pojištění, pozastaví EET a odloží daně

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Živnostníci to nemají v této době vůbec lehké. Ti, kteří pracují z domova, tak změnu pravděpodobně moc nepocítili, jenže jsou mezi námi i tací, co museli zavřít svoje provozovny, a nyní jen čekají, co bude dál. I proto vláda v současnosti řeší způsoby, jak pomoct OSVČ v těžkých časech. Některým se to zdá málo, ale my říkáme, že je to lepší než drátem do oka.

Martin Miko
Martin Miko 24.3.2020, 11:30

Očekávané úlevy pro živnostníky

V pondělí odpoledne se čeští živnostníci díky tiskové konferenci dozvěděli od ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) a ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), jakým způsobem budou podpořeni státem. Dnes sice proběhne zasedání vlády, kde se mají všechny návrhy ještě potvrdit, nicméně vypadá to tak, že s těmito návrhy můžeme počítat. Pojďme si je postupně představit.

Nejzásadnější pro OSVČ, kteří pracují na hlavní činnost, je to, že jim na příštích 6 měsíců budou odpuštěny platby minimálních záloh na důchodové pojištění. To stejné by se podle ministryně Schillerové mělo týkat i záloh na zdravotní pojištění. Obojí by mělo platit od března, takže to znamená, že až do srpna bychom byli odproštěni od těchto plateb. Zatímco u sociálního (důchodového) pojištění se jedná o 6 plateb ve výši 2544,-, tak u zdravotního je to 2352,-. To tedy celkem dělá 29 376 korun českých, které ušetříte během půl roku. Znovu upozorňujeme, že se bude částka odpouštět, a ne odkládat, jak si někteří lidé vykládají. V případě, že platíte vyšší zálohy, tak si doplatíte logicky pouze rozdíl.

Další věcí, která by vás mohla zajímat je pozastavení EET během stavu nouze a následující 3 měsíce, které nastanou po ukončení tohoto stavu. Tím neměla ministryně financí na mysli pouze třetí vlnu EET, ale všechny fáze EET, což tedy znamená, že si na nějakou dobu odpočineme od vydávání účtenek. Živnostníkům se uleví i díky prominutým zálohám, to v reálu znamená, že nebudou muset platit zálohy na daň z příjmu právnických a fyzických osob, což zatěžuje nejen živnostníky ale i firmy. V tomto případě se nejedná o odpuštění plateb, ale o pouze o odložení.

Firmy ocení nápad ministerstva financí, který spočívá v tom, že letošní ztráta půjde započíst proti starším ziskům. Co to znamená? To, že letošní ztrátu půjde uplatnit ve svých základech daně z předchozích let. V rámci účetnictví se tomu říká loss carryback.

Ti, kteří si koupili nemovitost, ocení, že daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti půjde podat bez pokut až do konce srpna. Je pravdou, že daň z nabytí nemovitosti, je „pouze“ 4 %, ale když si například pořídíte byt v Praze, tak se jedná o poměrně vysokou částku. I tohle může někomu pomoct.

Ještě bychom rádi dodali, že samozřejmostí je možnost odložení podání daňového přiznání u dani z příjmu fyzických a právnických osob až do 1. července. V tomto případě to také znamená, že se daně budou platit později. K tomu si ještě připočtěte například odložení splátek u bank, což většina z nich umožňuje. Do toho všeho jsou v rámci programu úvěrů COVID umožněny malým a středním podnikům půjčky ve výši 500 000 Kč až 15 000 000 korun, a to s nulovou úrokovou sazbou.

Ještě tu existuje jedna možnost, jak získat část ušlého zisku v souvislosti se současnou krizí, a to je žádat jej po státu. Podle zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, konkrétně paragraf 36 tohoto zákona, totiž platí, že je stát povinen nahradit škodu právnickým a fyzickým osobám v souvislosti s krizovými opatřeními a cvičeními. Jedná se o záležitost, se kterou vám určitě rád poradí váš právník. Jo a máte na to pouze 6 měsíců.

Podobné články

Doporučujeme

Další články