fb pixel
Vyhledávání

V České republice je vyhlášený nouzový stav. Vláda nařídila další opatření proti šíření koronaviru

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Andrej_Babi%C5%A1_v_Brn%C4%9B_2018-09-30_(8949).jpg#/media/File:Andrej_Babiš_v_Brně_2018-09-30_(8949).jpg

Vláda vyhlásila nouzový stav, a to s účinností od dnešních 14.00. Došlo k tomu vzhledem k tomu, že stejně jako v ostatních státech Evropy, i v České republice přibývá počet nakažených novým typem koronaviru. Vláda se proto rozhodla přijmout i další opatření, jejichž cílem je snaha zabránit dalšímu šíření nemoci. Vláda také od čtvrtka zakázala konání akcí s počtem lidí vyšší než 10 a zakázat vstup do restaurací od 20 hodin večer do 6 hodin ráno. Opatření mají platit po dobu 30 dnů.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 12.3.2020, 14:51

Vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem se rozhodla od dnešních 14.00 vyhlásit nouzový stav, a to s ohledem na aktuální situaci kolem koronaviru. S tímto návrhem šel dnes na schůzi i ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Byl to on, kdo vyhlášení nouzového stavu navrhoval hned po propuknutí nákazy u nás. Co ale nouzový stav znamená? Trvá nanejvýš 30 dní, se souhlasem poslanců lze nouzový stav prodlužovat. Umožňuje omezit vlastnictví, svobodu pohybu a pobytu v určitém prostoru, kde hrozí nebezpečí. Během nouzového stavu lze rovněž omezit právo podnikat nebo zakázat konání stávky. Nouzový stav Česko již zažilo, a to například s povodněmi v roce 2002. Tehdy se ale netýkal celé republiky, ale pouze nejvíce postižených krajů.

Vláda také od 12. března od 18:00 hodin zakazuje divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob, a to do odvolání. Zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci. Stejně tak se zákaz netýká soudů a veřejných osob, které se konají na základě zákona.

Vláda také značně omezila provoz restauračního byznysu. Restaurace a další obdobné podniky budou zavřené od 20.00 večer do 6.00 ráno. Je omezen také provoz sportovišť, bazénů, posiloven, ale také solárií, saun, wellness center, hudebních a společenských klubů, zábavních zařízení a veřejných knihoven a galerií. Obchody zůstanou otevřené.

Výrazné změny nastanou také na hranicích republiky, konkrétně s Rakouskem a Německem. Hranice bude možné překročit pouze na stanovených hraničních přechodech. Vláda také nařídila od 14. března zákaz vstupu na území Česka všem cizincům, kteří přijíždějí z rizikových oblastí. Nebude možné pro ně překračovat česko-rakouské a česko-německé hranice.

Netýká se to občanů ČR nebo cizinců, kteří mají v Česku trvalý nebo přechodný pobyt.

A zákazy ještě nekončí. Vláda od 14. března také zakazuje českým občanům cestovat do zemí, které jsou uvedeny jako rizikové. Zemí je 13. Kromě Číny, Jižní Koreje a Íránu se opatření týká řady zemí EU, například Itálie, Španělska, Rakouska, Norska, Švédska či Francie.

Ministr vnitra také upozornil, že porušení opatření ve stavu nouze je trestný čin. Také ale vyloučil, že by se Praha měla ocitnout v karanténě. Premiér Babiš ale na tiskové konferenci nevyloučil, že pokud se stávající opatření neukážou jako účinná, že vláda nesáhne k dalším.

Koronavirová nákaza se již rozšířila do všech krajů republiky. Aktuální počet pozitivně testovaných je 96. Nejvíce potvrzených případů je v Praze. Jisté nyní je ale jasné, že dalšímu šíření nákazy se Česko nevyhne. Odborníci jsou zatím optimističtí a odhadují u valné většiny nakažených mírný průběh nemoci. I když se komplikace a zhoršení v jistých případech musí očekávat. Nejohroženějšími skupinami jsou senioři a lidé s jinými nemocemi, jako je například cukrovka, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární choroby a chronická onemocnění dýchacích cest. Za stávajících okolností, kdy je u nás zatím velmi krátká doba výskytu a limitovaný je i počtech provedených testů na nový typ koronaviru, je ale prakticky nemožné konkretizovat přesný průběh onemocnění. Lze ho jen hrubě odhadovat podle vývoje v ostatních zemích. Aktuálně je vyvíjené maximální úsilí pro to, aby se zabránilo masovému šíření nemoci.

Změna na postu hlavní hygieničky

V množství informací, která vláda oznámila se skoro až ztratila ta o odvolání dosavadní hlavní hygieničky Evy Gottvaldové. Právě Gottvaldová byla dlouhodobě kritizovaná za neschopnost a právě pro to skončila, jak rozhodnutí odůvodnil premiér. Pravdou je, že veškeré odborné věci kolem koronaviru řeší a komunikuje náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který je uznávaný epidemiolog a Babiš to velmi rád zdůrazňuje. Je proto až ironií, že pokud by nedošlo k současné pandemii, tak Prymula by v půlce března na ministerstvu zdravotnictví skončil, a to na vlastní žádost. Situace se však zásadně změnila a tak tento renomovaný odborník i nadále ve službách státu zůstává. Pro veřejnost je to určitě dobrá zpráva. Opak by se mohl s nadsázkou přirovnat k další katastrofě. A těch máme kolem sebe aktuálně dost.

Na odovolání Gottvaldové se shodla vláda prý jednomyslně, jak podotkl Hamáček, který je kromě ministra vnitra také videpremiér vlády. Pozici hlavní hygieničky bude nově zastávat Jarmila Rážová, která byla na tuto pozici jedním z kandidátů již v minulosti.

My si myslíme, že pro paní Gottvaldovou je vlastně její odvolání vysvobozením. Evidentne na svou funkci nestačila a trápila se. Poslední dobou již nebyla vídaná ani na tiskových konferencích ke koronaviru.

Problémy má celý svět

Příznivě se ale situace nevyvíjí ani v dalších státech. Evropu čeká pravděpodobně strmý nárůst nakažených. Smutné prvenství drží Itálie, která je také považována za ohnisko problému v Evropě. Aktuálně má severní Itálie hned po pevninské Číně nejhorší smrtnost na koronavirus na světě, celá 4 procenta, zatímco celosvětový průměr je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) 3,4 procenta. Je ale důležité říct, že Itálie má nejstarší populaci v Evropě s přibližně 23 % obyvatel ve věku 65 let a starších. Střední věk v zemi je 47,3. U nás je to 42 let, v Německu 46 let. K valné většině úmrtí dochází ve věkové skupině 80 až 90 let, náchylné k těžkým komplikacím způsobeným Covid-19. Data uvedl server Novinky.cz.

Podobné články

Doporučujeme

Další články