fb pixel
Vyhledávání

Kvůli koronaviru zasedala bezpečnostní rada státu. Mimořádná opatření stát zatím nechystá

Zdroj: Pixabay

Koronavirus nadále děsí svět. K situaci ohledně nebezpečného viru zasedla v pondělí bezpečností rada státu. Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednali na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny. Na programu byla dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. V Čechách se nákaza zatím u žádného z podezřelých nepotvrdila. Přinášíme vám aktualizované informace.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 28.1.2020, 10:01

Návrat izolovaných studentů

Vláda aktuálně nepřistupuje k žádným mimořádným opatřením. To vyplynulo ze slov premiéra Andreje Babiše po včerejším zasedání vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce zlepšit na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni opatření spojená se šířením koronaviru z Číny. Chce podle vlastních slov dosáhnout toho, aby veřejnost měla pocit bezpečí. Vládě jde o to, aby měli lidé dostatek informací, které se koronaviru týkají. Například piloti by podle něj měli při přistávání pasažéry informovat, že pokud cítí příznaky nemoci, mají se hlásit u zdravotní služby. Větší aktivitu čeká premiér také u pasové kontroly u příletů mimo schengenský prostor. Plošný screening nemá zatím podle hygieniků smysl. Evakuace českých občanů z postižených oblastí se zatím nechystá. Do Česka by se ale mohli tento týden vrátit dva studenti, kteří uvízli díky karanténě ve Wu-chanu. Teoreticky by pomohli využít letadla, které se chystá pro své občany vypravit ve čtvrtek Francie.

Kontroly na Ruzyni se nezpřísňují

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Jinak se ale kontroly zatím nezpřísňují. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. "To je současný stav, ten se může změnit v řádu dní, pokud skutečně Světová zdravotnická organizace přistoupí na vyhlášení stavu zdravotní nouze, tak ta opatření mohou být mnohem zásadnější," uvedl. Ředitel české pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Srdan Matić během víkendu upozornil na to, že úmrtnost na toto onemocnění je jen kolem dvou procent. Všechny případy nakažení lze podle něho vztáhnout k epicentru v čínském Wu-chanu. Riziko je ve všech zemích kromě Číny podle něho mírné.

U žádného z občanů ČR se nakažení koronavirem nepotvrdilo. Lékaři v Česku evidují několik podezření nákazy koronavirem. Na nový koronavirus v Číně podle posledních informací zemřelo už 106 lidí a na 4500 osob je jím v této zemi nakaženo.

Čína je kritizovaná za to, že k problému přistupovala nezodpovědně a teď se snaží dohánět to, co zanedbala místní vláda především ve městě Wu-chan a v celé provincii Chu-pej. První případ koronaviru se totiž objevil už 1. prosince. Úřady celou situaci podcenily, problém se snažily ututlat a riziko marginalizovat.

Nové nemocnice ve Wu-chanu

Dělníci v čínském městě Wu-chan, odkud se šíří nový druh koronaviru, dokončili po čtyřech dnech práce první z budov nově vznikající nemocnice. Kompletní zařízení má už za necelý týden začít sloužit pacientům nakaženým virem 2019-nCoV. Výstavba nové nemocnice nazvané Chuo-šen-šan, která bude složena z předpřipravených stavebních buněk, začala minulý čtvrtek. Původně se hovořilo o tom, že úřady chtějí nemocnici s až 1000 lůžky postavit za šest dní. Lidový deník však uvádí, že by hotovou nemocnici Chuo-šen-šan měla převzít armáda 2. února, tedy deset dní po zahájení prací. Ve Wu-chanu přitom od soboty souběžně vzniká další nemocnice pojmenovaná Lej-šen-šan, která by měla mít kapacitu 1300 až 1500 lůžek. Její dokončení je plánováno na 5. února.

Podobné články

Doporučujeme

Další články