fb pixel
Vyhledávání

První nastražená administrativní past letošního roku je tady! Naráží projekt eNeschopenky na eNeschopnost?

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Včera se spustil projekt e-neschopenek, který tak dlouho tlačila ministrině práce a sociálních věcí za ČSSD Jana Maláčová. A sama dnes na tiskové konferenci v Motole dodala, že e-neschopenky budou “miláčkem lékařů”. Protože nezná lékaře.

Jan Studnička
Jan Studnička 2.1.2020, 13:54

Konečně!

Projekt eNeschopenek se měl původně nastartovat už před rokem, ale první vláda Andreje Babiše ho pozastavila s tím, že v roce 2021 vydají něco svého a lepšího. Po vstupu ČSSD do vlády se ale rozhodlo, že eNeschopenky mají přeci jenom zelenou a Maláčová si vzala po svém úspěchu s karenční dobou projekt pod svá křídla sociálních jistot.

Projekt eNeschopenek j v podstatě program, díky kterému už se nemusí vypisovat fyzické neschopenky, které lékař musí posílat na správu sociálního zabezpečení a zaměstnanec do práce. Doktor prostě vyplní formulář v počítači, pošle ho do systému a z něj si ho může v řádech minut stáhnout jak sociální zabezpečení, tak zaměstnavatel.

Zní to super, že? No jo, ale prní problémy se začaly objevovat ještě před spuštěním projektu. Lékaři, státní zaměstnanci i zaměstnavatelé si stěžovali, že testovací verze programu dostávají pozdě a nemají dost času na to, aby si nový software osahali. A Česká lékařská komora dokonce posílala na ministerstvo otevřený dopis s žádostí o přechodný rok, kdy si mohou lékaři na systm zvykat, aniž by riskovali sankce. I přes to ale ministryně k 1. 1. eNeschopenky spustila.

E-neschopnost se smířit s realitou

Dnes měla Maláčová tiskovou konferenci v nemocnici v Motole, kde hlásila první čísla a první úspěchy projektu. První den bylo do systému odesláno 274 eNeschopenek, dneska v deset dopoledne už jich byly tři tisíce a o hodinu později tisíce čtyři. V systému je v tuhle chvíli čtyři a půl milionu zaměstnanců, skoro tři sta tisíc zaměstnavatelů a využívá ho dvaadvacet tisíc zdravotnických zařízení.

Sama Maláčová je přesvědčená o úspěchu, systém prý běží bezchybně a eNeschopenka bude “miláčkem lékařů”, protože jim ulehčí papírování. To ale ministryně nezná české doktory. Někteří z nich například chtějí po ministerstvu nebo zdravotní pojišťovně uhrazení nákladů spojené se zavedením systému. Ministerstvo argumentuje tím, že se zavedením systému žádné náklady spojené nejsou. Někteří lékaři na Zlínsku se zase rozhodli systém rovnou ignorovat a dál vyplňovat neschopenky papírově. Maláčová k tomu řekla, že samozřejmě nehodlají trestat každou chybku, ale vědomé nepoužívání povinného systému tolerovat nemohou a musí tedy pokutovat. Papírové neschopenky mají sloužit jen v případě výpadku systému a úplně mají zmizet do dvou let.

Až nebudou výpadky systému vůbec.

Podobné články

Doporučujeme

Další články