fb pixel Co ještě musí Babiš udělat, aby ČSSD odešla z vlády? Ani týden plný Babišových kauz Hamáčkovi nestačil – G.cz
Vyhledávání

Co ještě musí Babiš udělat, aby ČSSD odešla z vlády? Ani týden plný Babišových kauz Hamáčkovi nestačil

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Andrej Babiš na letošní advent nebude asi vzpomínat jako na ten pro něj nejpříjemnější. Nejprve v pondělí dorazil audit z Bruselu a včera se z něj opět stal jediný trestně stíhaný premiér v naší historii. Zrak lidu se obrátil na ČSSD, která se i navzdory pokračujícím skandálům pana Babiše rozhodla opět spolknout svou sebeúctu.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 5.12.2019, 12:19

Smutné Vánoce premiéra Babiše

Po několikaměsíčním relativním klidu se drama okolo premiéra Andreje Babiše opět vrátilo, a to v plné síle. V pondělí do Čech dorazila auditní zpráva Evropské komise, která jasně dokazuje premiérův střet zájmů, což se předseda vlády spolu se svými ministry pokouší zoufale dementovat. O den později zrušil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodnutí o zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo – byť může být pan premiér rád, že jeho rodina se stíhání zřejmě definitivně vyhnula, jeho pozice předsedy české vlády je opět o něco slabší.

Opoziční strany opět volají po jeho rezignaci, minimálně do té doby než si vyřeší své osobní problémy, které zatěžují normální fungování státu. A vypadá to, že se opozice opět pokusí vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěře vlády, které ale nemůže uspět bez pomoci koaličního partnery hnutí ANO, kterým je ČSSD. A to bude problém.

Hamáček problém nevidí

Kdysi největší a nejmocnější strana ve státě se pod vedení Jana Hamáčka rozhodla, že se stane jakýmsi fíkovým listem všech průšvihů a skandálů současného trestně stíhaného premiéra. Na přímý dotaz, zda nezváží ČSSD odchod z vlády, oznámil předseda Hamáček svým typicky vyhýbavým stylem, že jeho strana nevidí žádný nový důvod, proč by měla zvažovat své rozhodnutí o setrvání ve vládě s trestně stíhaným Babišem. A následně dodal, že celá kauza komplikuje vládě práci. Dokud má ČSSD klid na práci, tak z vlády zřejmě neodejde. Opravdu by nás zajímalo, kam až by musel premiér zajít, respektive, kde je ona pomyslný hranice, za kterou s ním již sociální demokracie nepůjde. Zdá se, že pan Hamáček má opravdu silný žaludek.

Toto stanovisko s ním bohužel sdílí i většina jeho strany včetně místopředsedy Romana Onderky, který podal zhruba stejné vysvětlení. O něco ostřejší již byl poslanec Petr Dolínek, který má s Babišem dlouhodobě napjaté vztahy – ten hnutí ANO vyzval, aby zvážilo, zda chce vládu nadále zatěžovat problémy svého předsedy. Toho dokonce ve svém výroku odznačil za „majitele“ ANO, což je nebývale ostré stanovisko od sociálního demokrata. Jak to vypadá, tak současná vláda, byť je již od svého počátku stíhaná jednou Babišovou kauzou za druhou, zřejmě dovládne až do konce svého řádného volebního období, jelikož zřejmě již neexistuje nic, co by mohlo sociální demokraty přinutit ke změně svého postoje. Smutný pohled na nejstarší stranu u nás, která kdysi psala dějiny této země. Za svůj úpadek si může ale sama.

A tady zjistíte, co to znamená "ok boomer".

Podobné články

Doporučujeme

Další články