Nepřátelé až za hrob: Trump na McCainovu pohřbu nebude, senátor si to tak přál. Z úst hlavy USA zas vyšel jen krátký kondolenční tweet – G.cz
Vyhledávání

Nepřátelé až za hrob: Trump na McCainovu pohřbu nebude, senátor si to tak přál. Z úst hlavy USA zas vyšel jen krátký kondolenční tweet

Zdroj: G.cz koláž

Dvě neosobní věty na Twitteru a nic víc, to byla původní reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa na úmrtí senátora Johna McCaina. Žádné ocenění zásluh v oficiálním prohlášení Bílého domu, žádná slova o hrdinství. Trump mu ani po smrti neodpustil kritické názory na jeho osobu v době předvolební kampaně i po té, co se stal prezidentem.

Václav Roman
Václav Roman 28.8.2018, 12:29

Trumpova nepřekonatelná zášť

​60 let. Tak dlouho John McCain věrně sloužil Spojeným státům. Dvě věty. Tolik stačilo Donaldu Trumpovi na rozloučení s člověkem, který byl stejně jako on důležitým mužem republikánské strany. V krátkém tweetu bylo místo jen pro vyjádření nejhlubších sympatií a respektu rodině senátora.

Jeho zásluhy tak ocenil v zemanovském duchu "vše podstatné už jsem řekl". Zatímco po celém světě vzdávali lidé veteránovi vietnamské války a válečnému zajatci hold jako hrdinovi, Trump mlčel.

McCain během vietnamské války upadl v říjnu 1967 do zajetí, v kterém strávil pět a půl roku. Trump se však před časem nechal slyšet, že arizonský senátor žádný hrdina není. Dokonce uvedl, že má rád lidi, kteří se do zajetí nedostali. Tím mnohé Američany popudil. Očekávali od prezidenta proslov o odchodu skutečného amerického hrdiny. Jenomže ten jej za hrdinu nepovažoval, tak nic takového říct nemohl.

Abychom byli fér, podle tvrzení rodinných přátel si ani McCain Trumpa na svém pohřbu nepřál. Takže zatímco na něm pravděpodobně promluví Trumpovi předchůdci George Bush mladší a Barack Obama, současného prezidenta bude na smutečním obřadu zastupovat viceprezident Mike Pence.

Navzdory tomu, že antipatie politiků byly velmi vzájemné, Trumpův úsečný tweet vyvolal vlnu kritiky. Do Trumpa se pustila nejen „nepřátelská“ média, ale i politici, a to jak demokraté, tak republikáni.Prezident tedy nakonec otočil a vydal prohlášení, ve kterém vyjádřil, že si navzdory vzájemných politických sporů váží služby, kterou John McCain vykonal pro Spojené státy. Škoda, že mu trvalo dva dny.

Americký republikánský senátor John McCain zemřel v sobotu 25. srpna ve věku 81 let. Podlehl agresivní formě rakoviny mozku. Lékaři u něj nádor objevili loni v červenci během chirurgického zákroku, když mu odstraňovali krevní sraženinu nad levým okem. Jednalo se o glioblastom, což je nejagresivnější typ mozkového nádoru. Senátor s ním bojoval více než rok.

A zde si přečtěte o tom, jak se Evropská unie snaží zmírnit dopad amerických sankcí a posílá Íránu miliony eur.

Podobné články

Doporučujeme

Další články