fb pixel Německo zakázalo neonacistickou skupinu Combat 18. Proč totéž neudělají s Kotlebou na Slovensku? – G.cz
Vyhledávání

Německo zakázalo neonacistickou skupinu Combat 18. Proč totéž neudělají s Kotlebou na Slovensku?

Zdroj: H. Pfeiffer/Dda

Německá vláda v čele s ministrem vnitra Horstem Seehoferem zakázala krajně pravicovou stranu, která sí říká Combat 18. Už podle názvu všichni znalci této problematiky víme, že číslo má symbolizovat písmena AH, což je zkratka pro Adolfa Hitlera. Combat 18 je navíc v německu považována za ozbrojenou složku zakázaného hnutí Blood and Honour.

Martin Miko
Martin Miko 23.1.2020, 14:39

Neonacismus v Německu má útrum

V sousedním Německu se tamní vláda dokáže hravě vypořádat s krajně pravicovými politickými stranami, což se o Češích a Slovácích dvakrát říct nedá, Možná to je tím, že všechny ty naše Dělnické strany sociální spravedlnosti a Dělnické mládeže jsou v politickém rybníčku jen pouhou bezvýznamnou mřenkou, která dokáže oslovit jen promile voličů. Na Slovenku je to samozřejmě jiné, protože Kotlebovu LSNS by podle posledních průzkumů volilo přes 13 % voličů, což znamená, že se slovenská krajně pravicová strana ocitla politickém mainstreamu.

Němci se však s Combat 18 příliš nepárali a stranu, která propaguje Hitlera, zakázali. Policie zareagovala na rozhodnutí ministra vnitra tím, že zahájila policejní razii hned v šesti německých republikách. Historie hnutí Blood and Honor samozřejmě sahá do Velké Británie, kde vzniklo. Postupně se však rozšířilo takzvané C18 do celé Evropy, včetně Německa. Podle zveřejněných inormací mělo hnutí v Německu pouze zhruba 20 členů a v čele stál neonacista Stanley R. Právě u něj doma našla policie krajně pravicové symboly, které mu zabavila i s mobily a počítači.

Hnutí Combat 18 udržovalo kontakt i s českou neonacistickou scénou, a dokonce v roce 2017 ukázalo, že se společně setkávali při střeleckých cvčieních a u sebe měli ostrou munici. České soudy však řešili v minulosti i jiné spory, do kterých byli zavlečeni členové Combat 18 nebo Blood and Honour. V roce 2015 například řešil soud v Plzni jistého Jana B., který měl údajně plánovat útoky na konkrétní osoby skrze webové stránky a dokonce vyzýval lidi k násilí.

Pokud vás zajímá, jak to chodí s krajní pravicí u nás v Česku, nenechte si ujít naši galerii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články