Vzestup a pád ČSSD
Cílem ČSSD bylo odpradávna utrácet cizí peníze za levicové nesmysly, poskytovat výhody lemplům a zbytečně rozhazovat za výhody pro líné lidi, kteří nechtějí pracovat. Na této filozofii postavila sociální demokracie kampaň už v počátku 90. let a dlouho se jí to dařilo. Idea vytvořit sociální stát, který za vás vše zaplatí, je sice krásná, ale bohužel se nikdo nezamýšlel nad tím, kdo bude na všechny ty dávky, příspěvky a výhody vydělávat. Házet lidem ryby místo naučit je, jak rybařit, byla dlouholetá praxe ČSSD, která malou chvíli fungovala.
Miloš Zeman, Stanislav Gross, Jiří Paroubek, Vladimír Špidla nebo Bohuslav Sobotka. ČSSD byla svého času líheň velkých politických osobností, které řídily tuto republiku, a to například i díky opoziční smlouvě . Na stranu se během let „přisálo“ i spousta ne zrovna poctivých lidí, kteří brali politiku nikoliv jako službu lidu, ale jako předmět podnikání, což se dříve či později projevilo i na výsledcích voleb.
Oranžová vystřídala červenou
Česká strana sociálně demokratická zažívala světlé chvilky, které však střídaly aféry. Oranžová barva byla před každými volbami od roku 2006 takřka všude. Předtím používala ČSSD barvu červenou, jenže ta připomínala KSČM.
První pády začaly a nedůvěra ze strany voličů se začaly projevovat během společné vlády ČSSD s Hnutím ANO a KDU-ČSL, kterou vedl Bohuslav Sobotka. Ten v roce 2013 ustál i vnitrostranický puč s cílem „sundat“ ho z pozice předsedy strany. Z dnešního pohledu je Sobotka považován za jednoho z nejlepších předsedů ČSSD v historii, jelikož dokázal například zvýšit minimální mzdu, zlepšit čerpání z fondů EU nebo zvýšit výdaje na obranu. Navíc jako jediný premiér (společně s Václavem Klausem a Milošem Zemanem) dokázal dokončit čtyřleté funkční období vlády. Přesto odešel v mnoha očích jako neúspěšný politik, který chtěl v Česku uprchlíky, a který může za současné špatné výsledky ČSSD.
Když v červnu 2017 Sobotka z čela strany odstoupil, stal se dočasným předsedou Milan Chovanec a volebním lídrem Lubomír Zaorálek. Výsledkem v následných podzimních parlamentních volbách bylo 7,27 %, což byl nejhorší výsledek v novodobé historii ČSSD. Sociální demokracii nepomohl vznik mnoha nových stran a už vůbec ne dobrý marketing hnutí ANO, které z předchozích sporů v Sobotkově vládě vytěžilo maximum.
Přešlapy se kupily a kupily. Při vyjednávání o Babišově vládě současný předseda ČSSD Jan Hamáček každý den ustupoval a sutupoval z požadavků strany, až se nakonec vzdal úplně všeho. Za definitivní pohřeb tak můžeme považovat komunální volby z října 2018, které pro sociální demokraty znamenaly totální fiasko a ztráty pozic v zastupitelstech v mnoha městech (Praha, Teplice, Hradec Králové, Ústí nad Labem nebo Zlín). ČSSD přišla o hlasy kvůli svému neprogresivnímu volebnímu programu, který je založen pouze na tom něco rozdávat lidem. V některých městech se ČSSD rozhodla přijít s rétorikou SPD a strašit občany migranty, což věci rovněž neprospělo.
Tímto příspěvkem se s ČSSD loučíme a přejeme jí hodně zdaru v politickém záhrobí, kde se bude setkávat s Věcmi veřejnými, Unií svobody nebo politickou stranu Důchodci za životní jistoty.
A zde se Kalousek rozhodl, že zažaluje Babiše za urážku na cti.