Akce Čisté ruce bez viníků
Zní to neuvěřitelně, ale ČSSD si na konci 90. let chtěla nasypat popel na hlavu, když v roce 1998 po nástupu k moci slíbila svým voličům, že zatočí s korupcí. Před parlamentními volbami byl toto totiž jeden ze slibů, který se sociální demokraté rozhodli splnit hned po nástupu k moci. Tak vznikla protikorupční akce s názvem Čisté ruce, která si našla svůj vzor v Itálii, kde totiž v 90. letech proběhlo rovněž obrovské vyšetřování korupčních afér a jejich napojení na politiku. Sociální demokraté nám slíbili pečlivou práci zaměřenou na odhalování vazeb mezi politickou a hospodářskou sférou, a to rovnou v nejvyšších kruzích.
Tehdy dostal na starost celou akci Jaroslav Bašta, který v tehdejší Zemanově vládě figuroval jako ministr bez portfeje. Akce Čisté ruce se však později ukázala jako neúspěšná (překvapivě), a tak byl Bašta později z vlády odvolán. Vyčistit vysokou politiku od korupce totiž nebylo tak jednoduché, jak si tehdejší ČSSD myslela. Při pokusu o obviňování docházelo ke „klasickému“ poukazování na druhé, a to dokonce uvnitř vlády. Na tom samozřejmě není nic překvapivého. Bašta tehdy svůj neúspěch obhajoval tím, že sestavená koordinačně-analytická skupina (KOAS) nedostává žádné úkoly od Výboru pro ochranu ekonomických zájmů.
A tak se v rámci akce Čisté ruce podařilo Ministerstvu financí obvinit pouze bývalého tenistu Milana Šrejbera, který měl sponzorovat ODS skrz fiktivní dárce. Sám Šrejber měl věnovat této straně celkem 7,5 milionu korun. Na základě tohoto obvinění byla následně zpochybněna privatizace Třineckých železáren. Šrejber totiž vlastnil v železárnách podíl. Bývalý tenista byl nakonec odsouzen na 5,5 roku nepodmíněně za zneužití informací v obchodním styku. Nakonec se však ukázalo, že celá kauza je plná politických tlaků a nelogických postupů, čímž bylo celé vyšetřování zpochybněno a Nejvyšší soud nakonec zrušil Šrejberův rozsudek po 131 dnech, které strávil bývalý tenista ve vězení.
Do vyšetřování v rámci akce Čisté ruce byla zanesena i privatizace Pražských čokoládoven, ve kterých měl figurovat bývalý šéf Fondu národního majetku Tomáš Ježek. Bohužel se jednalo o falešné obvinění ze strany Bašty, takže na něj bylo podáno trestní oznámení.
Oproti italské verzi této protikorupční akce působila ta česká jako výsměch voličům, který nepřinesl žádný viditelný úspěch.
A zde si můžete přečíst knihu od Jaroslava Kmenty, která se jmenuje Rudý Zeman.