fb pixel Neil Young zažaloval Donalda Trumpa: Zpěvákovi se nelíbí, že využívá jeho hudbu při kampani – G.cz
Vyhledávání

Neil Young zažaloval Donalda Trumpa: Zpěvákovi se nelíbí, že využívá jeho hudbu při kampani

Kanadský zpěvák Neil Young se rozhodl, že bude žalovat amerického prezidenta Donalda Trumpa za to, že bez jeho svolení využívá jeho hudbu při svých volebních kampaních. Nelíbí se mu, že jeho písně zní při politických shromáždění republikánů a na událostech, které probíhají ku příležitosti znovuzvolení Trumpa. Ten se k události prozatím nevyjádřil, i když na Twitteru chrlí jeden příspěvek za druhým.

Martin Miko
Martin Miko 5.8.2020, 15:13

Písničkář žaluje prezidenta

Před pár dny jsme si v amerických médiích mohli přečíst, že oblíbený kanadský zpěvák a textař Neil Young předělal píseň Lookin` for a Leader, ve které reaguje na americké prezidentské volby, které se mají odehrát letos na podzim. V původní verzi písně reagoval Young velmi kriticky vůči válce v Iráku a prezidentovi Bushovi mladšímu, kdežto v té současné z roku 2020 zpívá o tom, jak by USA v současnosti potřebovala Baracka Obamu. Hudební kritici se domnívají, že nová verze písně vznikla jako protest vůči Donaldu Trumpovi, který jeho písně využívá při své kampani, ačkoliv Neil Youngovi se to vůbec nelíbí.

Nyní se ale oblíbený zpěvák rozhodl posunout celou kauzu ještě dál tím, že se rozhodl zažalovat současného amerického prezidenta za použití jeho písní bez svolení. Písničkářská hvězda tvrdí, že americký prezident porušuje autorské právo tím, že využívá jeho hudbu ke svojí politické kampani. To se ostatně dělo už při prezidentských volbách v roce 2015, jenže Trump jeho stížnosti vědomě ignoroval. Nyní se Young však rozhodl si stěžovat oficiální cestou, a proto na Trumpa dal k soudu. Žádá po něm odškodné ve výši 150 tisíc dolarů, což odpovídá zhruba 3,3 milionu korun českých, jak informovala BBC.

Neil Young patří dlouhodobě k velmi uznávaným a oblíbeným umělcům napříč celou USA. Pro jeho hudbu jsou příznačné velmi hluboké a osobní texty, ve kterých někdy reaguje i na aktuální dění ve světě a ve společnosti.

Kanadský zpěvák není jediným interpretem, který byl zneužit pro politickou kampaň Donalda Trumpa. S něčím podobným se v minulosti potýkala i například kapely jako The Rolling Stones, Aerosmith nebo Linkin Park. Trump se nebál použít i interprety jako Adele nebo Elton John. Podle organizace BMI musí mít politické subjekty licenci k pouštění populární hudby v rámci politických shromáždění. V rámci této licence je k dispozici přes 15 milionů písní a Trumpův volební štáb tuto licenci vlastní. I proto se například Rolling Stones nechali vyškrtnout z tohoto seznamu. Jestli totéž udělal i Neil Young se neví.

Podobné články

Doporučujeme

Další články