Z klimatu na nemoci
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, NASA, před několika dny oznámil, že zapůjčuje výpočetní kapacity svého superpočítače Kalpana. Na co je při hledání léku důležitý takhle výkonný počítač? No, lék na COVID-19 by měl v ideálním případě zabránit viru, aby se uchytil na plicní buňku. K tomu ale nejdřív vědci musí nasimulovat způsoby, jakými protein vazbu tvoří. A protože kombinací může být zdánlivě nekonečno… potřebujete vážně pekelný stroj. A tím Kalpana je.
Byl spuštěn v květnu 2004 a ve světě výpočetní techniky drží několik konstrukčních i výkonových prvenstvích. NASA ho používá na zpracování ohromného množství různých typů dat, například výzkum oceánů, ale v poslední době se Kalpana využíval hlavně pro výzkum změn klimatu, protože jako jeden z mála strojů na Zemi dokáže pracovat s enormním množstvím vstupních informací.
Ředitel agentury Jim Bridestine na Twitter napsal, že je rád, že může NASA pomct globálnímu boji proti pandemii a dodal, že jeho úřad využívá počítače k tomu, aby řešil světové problémy, často nečekanými způsoby.
To by bylo příjemné překvapení pro nás pro všechny.
Superpočítač Kalpana má ale taky trochu tragický podtón, jmenuje se totiž podle astronautky Kalpany Chawlaové, první Indky, která se kdy podívala do vesmíru a společně se svou posádkou zahynula na palubě raketoplánu Columbia při návratu na Zem v roce 2003. Chawlaová byla absolventkou Ames Research Center a právě tam superpočítač postavili a jen pár měsíců po její smrti uvedli do provozu.
Astronauti, vědci a ty!
Šéf amerického úřadu pro technologie se vyjádřil v tom smyslu, že je potřeba, aby USA proti viru vytáhly se vším, co mají. Což je docela rozumný nápad, zvlášť, když Trump všude rozhlašuje, že karanténa musí skončit do několika dní, protože Amerika nebyla vybudována k tomu, aby stála.
Nejen NASA ale může pomoct v boji proti koronaviru, vy můžete taky. Na netu najdete hned několik programů, které přes internet zapůjčí část vašeho výkonného počítače výzkumníkům hledajícím lék. Takže zatímco čumíte na blbiny na YouTube, v podstatě hledáte lék na smrtící virus. Což je senzační, ne?