fb pixel Zvířata ve vesmíru: Jak se šimpanz Ham vydal do kosmu a zase zpátky – G.cz
Vyhledávání

Zvířata ve vesmíru: Jak se šimpanz Ham vydal do kosmu a zase zpátky

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Jednašedesát let uběhlo od jednoho z mílových kroků vesmírných závodů a zkoumání vesmíru vůbec. V té době čtyřletý rodák z Kamerunu šimpanz Ham byl vystřelen v raketě do vesmíru a na šestnáct minut z něj bylo nejdůležitější zvíře na planetě… Vlastně ne, byl nejdůležitější rovnou v celé sluneční soustavě.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 31.1.2022, 10:53

První astronaut byl Afroameričan

Projekt Mercury, který NASA spustila v roce 1959, měl jeden jasný cíl. Dostat člověka do vesmíru… a dostat ho zpátky živého. V tomhle bodě si ale ještě nikdo nebyl jistý, jestli je vůbec něco takového možné. Jak NASA, tak Sověti posílali do vesmíru zvíře za zvířetem a většina z nich se nevrátila. Trochu paradoxně ani ne tak vlivem toho, že se podívala do kosmu, ale většinou kvůli selhání přistávacích padáků. Šimpanz Ham měl být jiný.

Opičáka, kterého trénoval neurovědec Joseph Brady, si dala NASA za cíl dostat zpátky živého. Jednak proto, že poprvé za celou dobu vesmírných závodů někdo posílal do vesmíru živého tvora jako pasažéra a ne jen jako náklad, ale hlavně proto, že Američané potřebovali od Hama zjistit hromadu věcí. Proto byl jeho hlavním vychovatelem neurovědec.

Ve zkratce, NASA chtěla na Hamovi testovat, jestli pobyt v kosmu nějakým způsobem ovlivňuje jeho schopnosti provádět úkony, případně dělat rozhodnutí. Proto byly na šimpanze rozvěšeny hromady čidel a měřičů a po celou dobu letu měla kontrolní místnost sledovat, jak se opičímu klukovi tam nahoře vede. Do toho pak měl Ham nahoře provést právě několik úkonů, aby se mohlo měřit fungování jeho mozku.

Do nekonečna a ještě dál

31. ledna 1959 tak Ham z Floridy odstartoval do vesmíru. Raketa navržená autorem ďábelské V2 Vernerem von Braunem se řítila k nebesům, dokud nedosáhla hranice kosmu. Přístroj vzdoroval gravitaci správně odhadnutou dobu a potom zamířil zpět na Zemi. Kapsle se šimpanzem vystřelila padáky a celá kabina dopadla do Atlantiku, kam ji plula vyzvednout USS Donner.

Po otevření kapsle se zjistilo to, co už všichni očekávali – Ham byl trochu zmatený a až na odřený nos naprosto v pořádku. Nejenom to, ale opičákovy mozkové reakce byly ve vesmíru opožděny jen o milisekundu, takže podle Hamova letu byl v podstatě vystavěn první kosmický let Američana Alana Shaperda, který se uskutečnil 5. května téhož roku.

Jo, a Ham dožil zbylých sedmnáct let svého života spokojeně a s královskými poctami v severokarolínském zooparku. Pohřben je ale v Novém Mexiku u Muzea astronautiky.

Jak už jsme říkali, Ham nebyl jediným zvířetem ve vesmíru, a pokud chcete vidět další, skočte se podívat do naší galerie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články